Dworzec autobusowy Centralny w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stary dworzec autobusowy, zamknięty 15 października 2011
Stary dworzec autobusowy, zamknięty 15 października 2011

Dworzec PKS Centralny – do 4 czerwca 2012 jeden z dwóch głównych dworców autobusowych Łodzi, zarządzany przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Łodzi. Do 15 października 2011 roku znajdował się na placu Sałacińskiego, przed budynkiem dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Od 16 października 2011 funkcjonował w postaci dworca tymczasowego, zlokalizowanego na placu przy skrzyżowaniu ulic Węglowej i Knychalskiego. Obsługiwał połączenia podmiejskie na linii do Pabianic, regionalne oraz dalekobieżne.

Niewątpliwą zaletą dworca było położenie w centrum miasta. Może było łatwo dojechać tam liniami tramwajowymi i autobusowymi.

Obecnie zastępuje go Dworzec PKS Łódź Kaliska[1] – tymczasowy[1], zlokalizowany przy ul. Karolewskiej 55, w miejscu dawnej pętli autobusów komunikacji miejskiej przy dworcu kolejowym Łódź Kaliska. Obsługuje linie regionalne i dalekobieżne w kierunku południowym, południowo-zachodnim i południowo-wschodnim, a także przyspieszone, pospieszne (z wyjątkiem relacji Łódź-Warszawa Okęcie i Łódź-Lublin) oraz międzynarodowe. Część autobusów regionalnych i dalekobieżnych zatrzymuje się lub kończy trasę na przystankach przy placu Dąbrowskiego, ulicy Składowej oraz przed głównym wejściem dworca kolejowego Łódź Kaliska, w niektórych przypadkach nie korzystając z dworców.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do 15 października 2011 roku dworzec mieścił się na placu Sałacińskiego, przed budynkiem dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Kasy biletowe wraz z poczekalnią znajdowały się w jego wydzielonej części.

16 października 2011, w związku z rozpoczęciem przebudowy starego Dworca Fabrycznego na podziemny węzeł komunikacyjny[2], dworzec autobusowy wraz z krańcówką komunikacji miejskiej, która zajmowała wówczas część jego stanowisk, przeniesiony został z placu Sałacińskiego na dotychczasowy plac postojowy PKS przy skrzyżowaniu ulic Węglowej i Knychalskiego[3].

Autobusy pospieszne (z wyjątkiem części połączeń do Lublina i Warszawy), przyspieszone i ekspresowe przeniesiono na nowo utworzony dworzec autobusowy Łódź Kaliska, zlokalizowany na terenie pętli komunikacji miejskiej przy stacji kolejowej o tej samej nazwie. Ustawiono tam prowizoryczny posterunek dyżurnego ruchu i toaletę, a kasę biletową umieszczono w budynku obok, wykorzystywanym wcześniej przez MPK jako punkt sprzedaży biletów. Od 11 czerwca 2011 odjeżdżają stamtąd również autobusy komunikacji międzynarodowej[4].

23 kwietnia 2012 roku pętla autobusów komunikacji miejskiej została przeniesiona na pobliski plac Dąbrowskiego. Tego samego dnia dworzec tymczasowy miał zostać całkowicie wyłączony z użytku, a jego teren przekazany wykonawcy przebudowy Dworca Fabrycznego. Media wspominały o przeniesieniu wszystkich autobusów na dworzec Łódź Kaliska[5]. Ze względu na problemy w przepływie informacji między miastem a zarządcą dworca, do tego jednak nie doszło. PKS Łódź zwrócił się do urzędu miasta z prośbą o przeniesienie terminu zamknięcia dworca na drugi tydzień maja 2012[6]. Miasto wyraziło na to zgodę.

Dworzec znajdował się na terenie miejskim, dzierżawionym przez PKS Łódź do 2 lipca 2012. Umowa dzierżawy przewidywała możliwość jej wcześniejszego wypowiedzenia przez urząd miasta[7]. Właściciel dworca nie opuścił jednak placu do 3 czerwca 2012. Do tego dnia było on normalnie wykorzystywany przez autobusy. W związku z tym miasto podjęło decyzję, aby 4 czerwca 2012 zamknąć, zgodnie z wcześniejszymi planami, ulice Knychalskiego i Węglową na odcinkach wzdłuż dworca, a jego teren, bez względu na obecność PKS-u, przekazać wykonawcy. Zamknięcie ulic nie odniosło jednak skutku. Autobusy wjeżdżały na dworzec inną drogą – przez działkę przyległą do dworca, należącą do PKS Łódź, posiadającą wjazd od strony ulicy Składowej. Tego samego dnia około południa wykonawca rozpoczął montaż ogrodzenia placu budowy, a Zarząd Dróg i Transportu zablokował wjazd przez działkę należącą do PKS-u za pomocą metalowych słupków. To uniemożliwiło wjazd autobusów na teren dworca[8].

Przez pozostałą część dnia funkcję przystanku dla autobusów korzystających dotychczas z Dworca Centralnego pełniła ulica Składowa między Kilińskiego a Polskiej Organizacji Wojskowej[7]. Od 5 czerwca 2012 autobusy wyjeżdżające z Łodzi w kierunku południowym odjeżdżają z dworca Łódź Kaliska, natomiast autobusy wyjeżdżające z Łodzi w kierunku północnym zostały skrócone do Dworca Północnego. Część autobusów odjeżdża również z placu Dąbrowskiego i przystanku przy ulicy Składowej.

Inne dworce autobusowe w Łodzi[edytuj | edytuj kod]

W Łodzi funkcjonuje także Dworzec PKS Północny, zlokalizowany przy ulicy ul. Smugowej 30/32 (skrzyżowanie ulic Źródłowej i Smugowej, w pobliżu ul. Wojska Polskiego). Na dworcu zatrzymują się autobusy regionalne i dalekobieżne (z wyjątkiem przyspieszonych i pospiesznych) w kierunku północnym, północno-zachodnim i północno-wschodnim, pospieszne do Lublina i Warszawy Okęcie (z wyjątkiem przelotowych) oraz lokalne do Głowna, Łowicza i Brzezin.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]