Centralny Instytut Analiz Polityczno-Prawnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Centralny Instytut Analiz Polityczno-Prawnych (CIAPP) – think tank, organizacja pozarządowa o charakterze niezależnym i niekomercyjnym. Fundacja działa jako ośrodek analityczny, prowadzi badania multidyscyplinarne w zakresie nauk prawnych i politycznych.

Fundacja powstała 28 lutego 2008 r. została wpisana przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sadowego pod numerem 0000300443[1]. Nadzór nad Instytutem sprawuje według statutu minister właściwy dla nauki i szkolnictwa wyższego[1].

Według statutu tej fundacji z roku 2008, Instytut nie działa w celu osiągnięcia zysku, a wypracowane zyski z działalności gospodarczej przeznaczamy na cele statutowe. Z sprawozdań i bilansu wynika, że nie otrzymuje ona również dotacji ani darowizn, a utrzymujemy się jedynie z odpłatnej działalności statutowej i działalności prawniczej[2][3].

Cele statutowe[edytuj | edytuj kod]

  1. prowadzenie badań naukowych w zakresie nauk politycznych i prawnych;
  2. promowanie nauk politycznych i prawnych oraz analiza głównych problemów tych nauk;
  3. udzielanie pomocy prawnej podmiotom prywatnym i publicznym;
  4. działania służące upowszechnieniu zasad demokratycznego państwa prawa, przejrzystości w życiu publicznym, społecznej kontroli nad instytucjami zaufania publicznego oraz przeciwdziałania patologiom życia publicznego i społecznego;
  5. działania na rzecz ochrony praw i swobód obywatelskich, równych praw kobiet i mniejszości, dostępu obywateli do informacji, pomocy prawnej i wymiaru sprawiedliwości oraz propagowania postaw obywatelskiej aktywności i odpowiedzialności;
  6. ochrona prawa człowieka, środowiska, zdrowia, konsumenta oraz praw własności przemysłowej;
  7. pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób;
  8. podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
  9. działania wspomagające rozwój społeczności lokalnych, samorządnych wspólnot, organizacji pozarządowych i innych instytucji działających na rzecz dobra publicznego w różnych dziedzinach życia społecznego (m.in.: edukacja, nauka, kultura, informacja, integracja europejska, ochrona środowiska, ochrona zdrowia, przedsiębiorczość, pomoc społeczna, charytatywna i humanitarna);
  10. działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości;
  11. pomoc ofiarą wypadków drogowych, katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą;
  12. pomoc rolnikom i osobą z terenów wiejskich.

Projekty[edytuj | edytuj kod]

  • z Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, Krakowie, Olsztynie oraz Izba Celna w Katowicach – International cooperation and specialised skills- key to tackling cross-border crime[4].
  • Z Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy, Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi, Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie, Komendą Wojewódzką Policji w Olsztynie,- „Wiedza i wrażliwość Policji narzędziem zwalczania dyskryminacji[5].
  • "Nowe oblicze E- administracji w powiatach chrzanowskim, gorlickim, miechowskim, nowatorskim, olkuskim, oświęcimskim – zmiana dla mieszkańców"[6].

Według Biuletynu Zamówień Publicznych, fundacja realizowała wiele zamówień publicznych jako wykonawca ale również jako pełnomocnik zamawiającego.

Główne realizacje według UZP:

  • W 2011 regulacja stanu prawnego 2833 ha nieruchomości zarządzanych przez Nadleśnictwo Płońsk w powiecie płońskim i nowodworskim[7].
  • Szkolenia: Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Krakowie, Opolu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Urzędu m.st. Warszawa, Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Władze[edytuj | edytuj kod]

Dyrektor Generalny – Paweł Drembkowski (od 2008)[8]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sadowego https://ems.ms.gov.pl
  2. Domena instytut.info.pl jest utrzymywana na serwerach nazwa.pl [online], instytut.info.pl [dostęp 2019-02-01] [zarchiwizowane z adresu 2014-06-27].
  3. Statut z dnia 21 marca 2013 r.. [dostęp 2014-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-01)].
  4. Norway Grants 2009-2014 - Aktualności - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji [online], www.mswia.gov.pl [dostęp 2017-11-17] (pol.).
  5. Obywatele dla Demokracji [online], www.ngofund.org.pl [dostęp 2017-11-17].
  6. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2014-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  7. http://www.ogloszenia.propublico.pl/PobieraczDokumentow.aspx?action=doc&id=158963&idP=17824
  8. https://archive.ph/20140225192617/http://s431858303.domenaklienta.pl/index.php?id=114&id2=107