Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych – Fundacja Naukowa
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Data założenia sierpień 1991
Nr KRS 0000167095
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych – Fundacja Naukowa
CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych – Fundacja Naukowa
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych – Fundacja Naukowa
CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych – Fundacja Naukowa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych – Fundacja Naukowa
CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych – Fundacja Naukowa
Ziemia52°14′51″N 20°59′17″E/52,247639 20,988028
Strona internetowa

CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych – Fundacja Naukowa – prywatna instytucja badawcza działająca na zasadach non-profit, powstała we wrześniu 1991 roku. Głównym celem CASE jest rozwijanie i upowszechnianie wiedzy o gospodarce, a także tworzenie i propagowanie propozycji rozwiązań z dziedziny polityki gospodarczo-społecznej.

Fundacja CASE jest w światowej czołówce think tanków, zajmując 1. miejsce wśród instytutów znajdujących się w Europy Środkowej i Wschodniej. W rankingu Global Go-To Think Tank 2013, CASE plasuje się również na 5. pozycji w kategorii think tanków zajmujących się polityką społeczną (“Top Social Policy Think Tanks”) oraz najbardziej innowacyjnych think tanków (“Think Tanks with Most Innovative Policy Ideas/Proposals”)[1].

Misja[edytuj]

Misją CASE jest dostarczanie obiektywnych analiz ekonomicznych i upowszechnianie konstruktywnych rozwiązań problemów gospodarczych. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom związanym z transformacją, reformami, integracją i rozwojem, CASE ma na celu poprawę społeczno-ekonomicznej sytuacji społeczeństw.

Historia[edytuj]

Początki CASE sięgają sierpnia 1991. Wówczas 10 ekonomistów zaangażowanych w proces transformacji ekonomicznej w Polsce (zob. niżej) podpisało akt założycielski nowego instytutu ekonomicznego, posiadającego status prawny fundacji. Fundacja stała się instytucją zaangażowaną w badanie i wspomaganie procesu transformacji w większości krajów post-komunistycznych w Europie Środkowej i Wschodniej oraz byłego ZSRR. Od 1998 CASE rozpoczęło budowę sieci swoich organizacji-córek w innych krajach regionu. Od początku pierwszej dekady XXI w. rozpoczął się proces budowy instytucjonalnych aliansów z innymi instytucjami badawczymi i doradczymi w Europie i poza nią.

W grudniu 2000 rada Fundacji zaakceptowała strategię przekształcenia CASE w międzynarodowy instytut badawczy koncentrujący się na problemach integracji europejskiej, transformacji oraz gospodarki globalnej. Ten strategiczny kierunek rozwoju został wzmocniony w latach 2005-2006 poprzez podjęcie problematyki rozwoju ekonomicznego (w odniesieniu do krajów rozwijających się) oraz rozszerzenie działalności CASE na nowe obszary geograficzne, m.in. na kraje Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. 

Do grupy założycieli należeli: Ewa Balcerowicz, Barbara Błaszczyk, Tadeusz Baczko, Władysław Brzeski, Krzysztof Chmielewski, Andrzej Cylwik, Marek Dąbrowski, Anna Fornalczyk, Stanisława Golinowska i Jacek Rostowski.

Obszary działalności[edytuj]

Najwcześniejsze projekty CASE koncentrowały się na zagadnieniach transformacji systemowej w krajach postkomunistycznych i formułowaniu strategii rozwoju gospodarczego. W ramach misji doradczych eksperci przekazywali wiedzę i doświadczenie politykom gospodarczym w kilkunastu krajach. Zakres prowadzonych prac systematycznie się zwiększał, obejmując pod koniec lat 90. także inne kluczowe zagadnienia, w tym integrację Unii Europejskiej, oraz związane z tym procesem społeczno-gospodarcze wyzwania dla regionu.

Obecnie Fundacja koncentruje się na projektach makroekonomicznych, dotyczących polityki monetarnej, relacji UE ze wschodnimi sąsiadami, rynku pracy i polityki społecznej, innowacyjności i konkurencyjności gospodarki, rozwoju instytucjonalnego oraz redukcji ubóstwa.

CASE w oparciu o zespół międzynarodowych ekspertów ekonomicznych i pracowników biura w Warszawie realizuje następujące działania:

 1. Prowadzenie niezależnych badań i analiz.
 2. Upowszechnianie wiedzy o ekonomii oraz wyników własnych badań.
 3. Doradzanie rządom, międzynarodowym organizacjom i sektorowi pozarządowemu przy opracowywaniu strategii reform gospodarczych w dziedzinie polityki monetarnej i fiskalnej, liberalizacji cen, prywatyzacji, liberalizacji handlu zagranicznego oraz polityce społecznej.
 4. Popularyzacja wiedzy i zachęcanie do publicznej debaty poprzez organizację konferencji, seminariów, staży naukowych oraz wizyt studyjnych.
 5. Wspieranie rozwoju i niezależności organizacji pozarządowych w krajach postkomunistycznych.

Kierownictwo[edytuj]

 • Przewodniczący Rady Fundacji – Ewa Balcerowicz
 • Przewodniczący Rady naukowej Fundacji – Anders Aslund
 • Wiceprezes Zarządu p.o. Prezesa – Maciej Sobolewski
 • Członek Zarządu – Izabela Styczyńska

Publikacje[edytuj]

Dorobkiem Fundacji jest pięć serii wydawniczych i szereg pojedynczych publikacji książkowych m.in.:

 • Studia i Analizy[2] – w tej serii publikowane są wyniki projektów badawczych i doradczych, w których biorą udział eksperci CASE i organizacji wchodzących w skład sieci CASE. Publikowane w niej teksty mają charakter "dokumentów roboczych". Seria ukazuje się od 1993r.;
 • Zeszyty BRE Bank-CASE[3] – relacjonują seminaria ekonomiczno-bankowe, ukazują się od maja 1992;
 • Raporty CASE[4] – seria zainicjowana w 1996 roku podsumowuje wyniki zakończonych projektów badawczych;
 • E-briefs[5] – mają formę krótkich artykułów dedykowanych szerokiej publiczności, w których eksperci objaśniają rezultaty ich najnowszych badań, bądź też komentują ważne aktualnie tematy w swojej dziedzinie. E-briefs wydawane są wyłącznie w jęz. angielskim.

Serie wygasłe:

 • Polish Economic Outlook – Trendy, Analizy, Prognozy to źródło niezależnych opinii oraz wiarygodnych krótko i długoterminowych prognoz. PEO wydawany był w latach 1999-2010.

Publikacje CASE dostępne są na stronie Fundacji[6].

Organizacje-córki[edytuj]

CASE jest współzałożycielem regionalnej sieci think tanków, do której należą:

 • CASE – Białoruś[7]
 • CASE - Gruzja[8]
 • CASE – Kirgistan[9]
 • CASE – Mołdawia[10]
 • CASE – Zakaukazie[11]
 • CASE - Ukraina[12]
 • CASE - Doradcy[13]
 • Institute for Economy In Transition[14].

CASE uczestniczy w pracach sieci skupiających międzynarodowe instytuty badawcze. Są to:

 • The European Network of Economic Policy Research Institutes (ENEPRI)[15]
 • The Association of Russian Economic Think Tanks (ARETT)[16]
 • The EUROFRAME – European Forecasting Network (EFN)[17]
 • ERAWATCH Network[18]
 • FORUM Euro-Méditerranéen des Instituts Économiques (FEMISE)[19]
 • Policy Association for an Open Society (PASOS)[20].

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy