Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Budynek główny CAMK
Patio w budynku CAMK

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN (popularnie zwane CAMK) – instytut naukowy Polskiej Akademii Nauk, mieszczący się w Warszawie przy ul. Bartyckiej oraz posiadający oddział w Toruniu, w którym prowadzone są badania z zakresu szeroko pojętej astronomii i astrofizyki: ewolucji gwiazd, teorii akrecji, astrofizyki wysokich energii, dynamiki układów gwiazdowych, kosmologii, teorii względności, astrofizyki gwiazd neutronowych, komputerowych symulacji procesów astrofizycznych i innych. CAMK prowadzi także studia doktoranckie w zakresie astronomii oraz astrofizyki i posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego. W Centrum jest zatrudnionych ok. 40 pracowników naukowych i studiuje w nim ok. 15 doktorantów[1].

Zbudowanie i wyposażenie CAMK było możliwe dzięki pomocy amerykańskiego środowiska astronomicznego. Jednym z pomysłodawców Centrum był w latach 70. XX wieku polski astrofizyk Bohdan Paczyński. M.in. dzięki Paczyńskiemu powstałe w 1978 r. Centrum zostało wyposażone w pierwszy w tej części Europy minikomputer PDP-11/45 o dużej, jak na owe czasy, pamięci 128 kilobajtów (z czego użyteczne było 96 kB) i dwa terminale VT-100.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

W podziemiu było trochę barwnych postaci, ale mało kto mógł się równać z naszym Bimonem[2]. Od początku miał pełne ręce podziemnej roboty, intensywnie działał w grupie astronomów, która tworzyła rozgałęzioną na kilka miast sieć łączności Tygodnika i ukrywających się działaczy "S" Mazowsze. [3]

Osoby związane z Centrum[edytuj | edytuj kod]

Lista zawiera samodzielnych pracowników nauki (oraz inne osoby, mające biogramy w Wikipedii), którzy kiedykolwiek pracowali w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]