Centrum Kongresowe ICE Kraków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Centrum Kongresowe ICE Kraków
Ilustracja
Widok od wschodu, zza Wisły.
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Adres ul. Marii Konopnickiej 17
Architekt Krzysztof Ingarden, Jacek Ewý
Inwestor Gmina Miejska Kraków
Kondygnacje 7
Powierzchnia użytkowa 37 015 m²
Rozpoczęcie budowy 28 października 2010
Ukończenie budowy 16 października 2014
Właściciel Gmina Miejska Kraków, operator: Krakowskie Biuro Festiwalowe
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ICE KRAKÓW”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „ICE KRAKÓW”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „ICE KRAKÓW”
Ziemia50°02′52,72″N 19°55′52,30″E/50,047978 19,931194
Strona internetowa

Centrum Kongresowe ICE Kraków (ang. International Conferences and Entertainment) – wielofunkcyjny obiekt, zlokalizowany nad Wisłą, przy Rondzie Grunwaldzkim w Krakowie, u zbiegu ulic Marii Konopnickiej i Monte Cassino, na obszarze Dębnik. Otwarty w 2014.

Centrum przystosowane jest do organizacji kongresów, konferencji, koncertów, spektakli, wystaw i innych wydarzeń społeczno-kulturalnych. Operatorem ICE Kraków jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Koncepcja[edytuj | edytuj kod]

ICE Kraków interior; fot.004.jpg

ICE Kraków dysponuje trzema głównymi salami: Audytoryjną, Teatralną oraz Kameralną, mieszczącymi maksymalnie odpowiednio 2000, 600 i 300 użytkowników. Poza Salą Audytoryjną na szczególną uwagę zasługuje druga co do wielkości Sala Teatralna: jej składane trybuny pozwolą na zwiększenie powierzchni podłogi w przypadku wykorzystania jej na bankiety czy wystawy.

Centrum, mogące pomieścić 3200 uczestników, dysponuje także zespołem sal konferencyjnych z regulowanymi przesuwnymi ściankami, przeszklonym, 3-poziomowym foyer z widokiem na Wawel, wielofunkcyjną salą wystawową i powierzchniami pomocniczymi.

Wokół Centrum powstał specjalny układ komunikacyjny obejmujący parkingi naziemne, terminal autobusowy i mikrobusowy, plac dla wozów transmisyjnych oraz dwupoziomowy parking podziemny dla 360 samochodów. Dojazd z lotniska zajmuje około 20 minut, a z głównego dworca kolejowego i autobusowego dotrzeć można do ICE zaledwie w kwadrans.

Sala Audytoryjna[edytuj | edytuj kod]

ICE Kraków interior; fot.014.jpg

Największa spośród trzech sal Centrum, Sala Audytoryjna o powierzchni 560 m², 28 m długości, 20 m szerokości i 15,5 m wysokości, zapewnia wszechstronne możliwości realizacji przedsięwzięć w najbardziej elastycznym wymiarze – od wielkich koncertów symfonicznych, przez spektakle muzyczne, koncerty muzyki popularnej, spektakle baletowe i projekcje filmowe, aż po kongresy i konwencje z maksymalną liczbą miejsc do 2100. Dla Sali Audytoryjnej przyjęto sprawdzony w wielu realizacjach typ sali vineyard – part surround, z częściowo otaczającą i częściowo frontalną aranżacją miejsc widowni wokół estrady. Bezpośrednio do sali przylegają 24 kabiny do tłumaczeń.

Podczas projektowania, w kwietniu 2009 powstał precyzyjny model Sali Audytoryjnej w skali 1:50, który wysłano na szczegółowe testy akustyczne do instytutu Arup Acoustics w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Układ operowy audytorium 1800 miejsc
duża scena taneczna
fosa dla orkiestry
Układ symfoniczny audytorium 1800 miejsc
wielka orkiestra symfoniczna
chór trzyrzędowy
Układ orkiestrowy audytorium 2000 miejsc
orkiestra kameralna, big band itp.
Układ kongresowy audytorium 2100 miejsc
mała scena na stół prezydialny
Układ meeting polityczny audytorium 2100 miejsc
mała scena na mównicę
trzyrzędowe prezydium

Realizacja[edytuj | edytuj kod]

Plany[edytuj | edytuj kod]

Plany budowy nowoczesnego obiektu umożliwiającego profesjonalną organizację kongresów i wydarzeń artystycznych w okolicy Ronda Grunwaldzkiego istniały od około roku 2000. Intensywny rozwój Krakowa coraz bardziej determinował konieczność przeprowadzenia takiej inwestycji, potrzebnej zarówno szeroko rozumianej sferze biznesowej, a także coraz liczniejszym przedsięwzięciom o charakterze konferencyjno-artystycznym.

Ówczesny kandydat na Prezydenta Krakowa, Jacek Majchrowski, podczas kampanii wyborczej w 2002 zapowiedział powstanie Centrum Kongresowego. Szansa na realizację projektu w perspektywie najbliższych dziesięciu lat pojawiła się 16 marca 2004, kiedy krakowski magistrat otrzymał decyzję o warunkach zabudowy. Problemy z prywatnymi inwestorami Centrum trwały trzy lata, choć nie brakował firm chcących wybudować obiekt. Wiele z nich jednak chciało przyćmić obiekt dużym centrum handlowym nastawionym na konsumpcję, a takie rozwiązane nie było popierane przez władze miasta. W maju 2007 Urząd Miasta Krakowa zadecydował, że to Miasto będzie inwestorem Centrum.

2007–2010: Konkurs i projekt[edytuj | edytuj kod]

17 maja 2007 Urząd Miasta Krakowa ogłosił międzynarodowy dwuetapowy konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Kongresowego w Krakowie. Na działce o powierzchni 1,14 ha; w rejonie Ronda Grunwaldzkiego zaplanowano obiekt, którego głównym elementem miała być sala audytoryjna o pojemności 1 800 miejsc, sala duża (sceniczna) dla 600 osób, oraz sala kameralna dla 300 osób. Zgodnie z warunkami konkursu, w centrum miały się znaleźć m.in.: garaż o pojemności minimum 290 samochodów osobowych (zalecana wielkość garażu to 600 stanowisk), podjazdy dla samochodów i autokarów oraz zatoki oczekiwania dla autokarów i postoju taksówek. I nagrodę - dla uczestnika konkursu zaproszonego do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego – ustanowiono na 150 000 PLN. Przewodniczącym sądu konkursowego został architekt Bohdan Paczowski z Luksemburga. Termin składania prac konkursowych zaplanowano na 24 września 2007.

W drugim etapie konkursu znalazło się 18 uczestników, w tym 4 uczestników z zagranicy. 12 listopada 2007 ogłoszono wyniki konkursu. Autorem zwycięskiej koncepcji okazała się krakowska pracownia Krzysztof Ingarden, Jacek Ewý Architekci sp. z o.o. wraz z japońskim konsultantem projektowym Arata Isozaki & Associate z Tokio. Wcześniej oba biura współpracowały przy projekcie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie, stojącym w sąsiedztwie planowanego Centrum Kongresowego.

Skład zwycięskiego zespołu projektowego
Krzysztof Ingarden, Jacek Ewý – Architekci[1] Główny Architekt
Krzysztof Ingarden Autor
Jacek Ewý współpraca autorska
Piotr Urbanowicz
Bartosz Haduch
Piotr Hojda
Sebastian Machaj
Jakub Wagner
Tomasz Koral
zespół
Arata Isozaki & Associates[2] konsultant projektowy
Arata Isozaki
Hiroshi Aoki
autorzy
Yoko Sano
Takayuki Uchida
zespół
Raf Orlowski
Arup Acoustics[3]
konsultant akustyki
Arup Venue Consulting[3] konsultant technologii sceny
Project Service[4] konstrukcja

Zwycięska koncepcja urbanistyczno-architektoniczna przewidywała następujące funkcje Centrum Kongresowego:

 • Sala Audytoryjna z modułową estradą dla imprez o różnej skali: od 943 widzów (koncerty symfoniczne) do około 2092 miejsc (duże kongresy)
 • Sala Duża na 600 miejsc, przewidziana dla realizacji mniejszych projektów kongresowych, koncertów oraz spektakli muzycznych i teatru dramatycznego
 • wielofunkcyjna Sala Kameralna na 300 miejsc
 • zespół sal konferencyjnych o powierzchni około 500 m²
 • wielofunkcyjna Sala Wystawowa
 • trzypoziomowe foyer z widokiem na Wisłę i Wawel
 • zaplecze gastronomiczne, zaplecze komercyjne
 • Centrum Prasowe, Recepcja VIP
 • parking podziemny na około 360 miejsc, podjazdy dla samochodów i autokarów

Ówczesne plany zakładały: w 2008 – powstanie projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę, w 2009 – wyłonienie wykonawca i rozpoczęcie budowy, a w 2010 – oddanie Centrum do użytkowania. Drobne zmiany w projekcie spowodowały, że dopiero 20 maja 2008 Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał z pracownią Ingarden & Ewý Architekci umowę na wykonanie dokumentacji projektowej Centrum Kongresowego. Ustalono również, że pracownia będzie sprawowała nadzór autorski nad budową. W następnych miesiącach pozyskano niezbędne decyzje administracyjne. W 2009 przeprowadzono badania archeologiczne, przygotowano podziemną infrastrukturę i przeprowadzono konsultacje społeczne.

2010-2011: I etap budowy[edytuj | edytuj kod]

3 marca 2010 Centrum Kongresowe uzyskało ostateczną decyzję w sprawie pozwolenia na budowę.

Majowa powódź spowodowała znaczne podniesienie poziomu wód gruntowych w okolicy Ronda Grunwaldzkiego, dodatkowo komplikując i tak geologicznie trudny teren. Aby zabezpieczyć Centrum Kongresowe przez skutkami ewentualnej powodzi, zaprojektowano specjalny układ konstrukcyjny.

21 października 2010, w ramach I etapu budowy, podpisano umowę z firmą Warbud S.A. z Warszawy na wykonanie wraz z robotami towarzyszącymi głównego elementu układu konstrukcyjnego, tj. żelbetowej ściany szczelinowej o długości 400 m, grubości 80-100 cm i zagłębieniu 16 m. 28 października 2010 odbyła się uroczystość oficjalnego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Kongresowego. Prace zakończyły się w lipcu 2011, miesiąc przed terminem.

2011-2014: II etap budowy[edytuj | edytuj kod]

Stan budowli w kwietniu 2014

28 stycznia 2010 miasto ogłosiło przetarg na wykonawcę drugiego i ostatniego etapu budowy Centrum Kongresowego. 20 września 2011 w krakowskim magistracie podpisano umowę z wyłonionym w dwuetapowym przetargu polsko-hiszpańskim konsorcjum Budimex S.A. z Warszawy i Ferrovial Agroman S.A. z Madrytu na wykonanie gmachu Centrum i infrastruktury towarzyszącej.

Wraz z realizacją obiektu zostanie przebudowany układ drogowy w rejonie ronda Grunwaldzkiego. Uporządkowana zostanie niewykorzystana przestrzeń. Powstaną nowe ulice, parkingi naziemne i plac dla wozów transmisyjnych. Wybudowany zostanie też nowy terminal dla autobusów i mikrobusów, który zastąpi starą pętlę, działającą u zbiegu ulic Monte Cassino i Konopnickiej.

Zgodnie z zawartą umową prace potrwają 30 miesięcy. Oddanie do użytku centrum zaplanowano na przełom września i października 2014.

2014: inauguracja działalności[edytuj | edytuj kod]

ICE Kraków rozpoczęło działalność 16 października 2014 koncertem "2014. Tu i teraz" (muzyka Zbigniew Preisner, libretto: Ewa Lipska)[5].

Finansowanie[edytuj | edytuj kod]

Przebudowany fragment ulicy Barskiej

Całkowity koszt projektu "Centrum Kongresowe (Rondo Grunwaldzkie)" określono na poziomie 357 539 043,63 PLN. Inwestorem projektu jest Gmina Miejska Kraków.

Projekt został dofinansowany kwotą 82 930 000,00 PLN przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013[6].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

 • 2010 – nagroda „5 gwiazdek” w międzynarodowym konkursie The International Property Awards dla projektu Centrum Kongresowego w Krakowie za najlepszy projekt architektoniczny, wielofunkcyjny, w kategorii „Polska”[7]
 • 2009 – nominacja do nagrody World Architecture Festival (WAF) w Barcelonie projektu Centrum Kongresowego w Krakowie w kategorii projektów z dziedziny kultury[7]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]