Centrum Kulturalne Jean-Marie Tjibaou

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Centrum Kulturalne Jean-Marie Tjibaou w Numei było zaprojektowane przez włoskiego architekta Renzo Piano prezentująca ideę celebracji lokalnej kultury Kanaków z Nowej Kaledonii.

Budowa[edytuj]

Centrum jest zakomponowane z 10 sekcji zróżnicowanych wielkością i funkcją, lecz wszystkie prezentują ujednoliconą strukturę przypominającą tradycyjne chaty z kaledońskiej wioski. Obiektom nadano wygląd nieskończonej budowli jako przypomnienie, że kultura Kanaków jet wciąż żywym procesem stawania się - wiara podtrzymywana przez wodza Kanaków jak również inspiracja otoczeniem Jean-Marie Tjibaou.

Historia[edytuj]

Lokalizacja była kontrowersyjna politycznie; wyspa Nowa Kaledonia była przedmiotem francuskiej okupacji i zwierzchnictwa przez ponad 100 lat. Kulturalny przywódca, Jean-Marie Tjibaou promował niezależność Kanaków w czasie morderstwa[styl do poprawy] przez kanakijskiego ekstremistę. W następstwie morderstwa Tjibaou, francuski prezydent François Mitterrand zgodził się wybudować Centrum Kulturalne jako jedyny projekt, który zostanie zbudowany poza granicami Francji.

Linki zewnętrzne[edytuj]