Centrum Kultury i Sportu w Skawinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Centrum Kultury i Sportu w Skawinie (CKiS) – samorządowa instytucja kultury w Skawinie, powstała w 1992 roku. Główna siedziba CKiS mieści się przy ulicy Żwirki i Wigury 11.

Początki działalności Centrum Kultury i Sportu w Skawinie sięgają 1986 r., kiedy to po wyremontowaniu Pałacyku „Sokół”, będącego sercem Parku Miejskiego im. Józefa Piłsudskiego, stał się on siedzibą Miejskiego Domu Kultury „Sokół”. Na bazie Miejskiego Domu Kultury „Sokół”, na mocy Uchwały Rady Miejskiej z dnia 8 kwietnia 1992 roku, powstało Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Obecnie główna siedziba mieści się przy ulicy Żwirki i Wigury w budynku Basenu „Camena”, w ścisłym centrum miasta. Ponadto Centrum administruje obiektami: Pałacyk „Sokół”, Hala Widowiskowo-Sportowa, Ośrodek Kulturalno-Rekreacyjny „Gubałówka”, Dwór Dzieduszyckich w Radziszowie, Rynek w Skawinie, kort tenisowy, dwa Orliki 2012 oraz Stadion Miejski.

Misja[edytuj | edytuj kod]

 • Podstawowym celem działalności CKiS jest upowszechnienie kultury, edukacja kulturalna i wychowanie przez sztukę oraz dbałość o prawidłowy rozwój psychofizyczny i zdrowie mieszkańców Gminy poprzez wychowanie fizyczne, sport, rekreację i turystykę.
 • Organizowanie zajęć i imprez kulturalnych, sportowych, rekreacyjnych i turystycznych. Współpraca z instytucjami i organizacjami oświatowymi oraz sportowymi.
 • Organizacja zaplecza kadrowego do prowadzenia zajęć kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych.
 • Tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego.
 • Koordynowanie i nadzorowanie działalności placówek kultury, sportu i rekreacji na terenie Gminy.

Obiekty CKiS w Skawinie[edytuj | edytuj kod]

Pałacyk „Sokół”[edytuj | edytuj kod]

Pałacyk „Sokół” to najstarszy obiekt należący do CKiS, położony jest w Parku Miejskim w Skawinie. Powstał na miejscu zamku warownego, wzniesionego prawdopodobnie za czasów Kazimierza Wielkiego. Zamek uległ zniszczeniu w czasach potopu szwedzkiego. Podczas ataku Szwedów na miasto, wraz z resztkami murów został rozebrany, a materiał z rozbiórki zużyto do budowy kamienic w rynku oraz budynków gospodarczych.

Pod koniec XIX wieku teren wraz z ruinami przekazano powstałemu Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół”, które zainicjowało budowę Pałacyku w latach 1904–1906, według projektu Wincentego Koczarkiewicza[1]. W okresie międzywojennym działał tam teatr, kino oraz strzelnica dzięki czemu życie kulturalne miasta Skawiny zaczęło się prężnie rozwijać. Po wojnie budynek „Sokoła” stał się siedzibą klubu sportowego „Skawinka”, a po remoncie w latach 80. XX w. swoje miejsce znalazło tu Centrum Kultury i Sportu. W 1982 roku wokół Pałacyku utworzono Park Miejski im. Józefa Piłsudskiego[2]. Pałacyk i otaczający go park wpisane są do rejestru zabytków[3].

Pałacyk Sokół” w Skawinie
Basen „Camena” w Skawinie

Budynek obecnie jest siedzibą Działu Realizacji Projektów Kultury CKiS. Mieści się w nim sala teatralna, w której organizowane są koncerty, spektakle teatralne, prezentacje artystyczne, warsztaty muzyczne itp. Odbywają się też m.in. comiesięczne spotkania z muzyką poważną w ramach Koncertów z Akademią, cykliczne spektakle teatru „Maska” czy coroczny Skawiński Tydzień Teatralny.

W Pałacyku mieści się także kawiarnia, która jest otwierana jedynie okazjonalnie, stanowi ona równocześnie galerię „Pałacyku”, w której organizowane są wernisaże i wystawy prac z różnych dziedzin twórczości plastycznej: prace olejne, grafika, fotografia, rzemiosło artystyczne twórców profesjonalnych oraz amatorów. Ponadto Galeria „Pałacyku” jest miejscem comiesięcznych spotkań Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności, a także wielu innych okazjonalnych wydarzeń.

Adres: ul. Mickiewicza 7

Basen „Camena”[edytuj | edytuj kod]

Basen „Camena” jest pływalnią, którą odwiedza średnio 15 000 osób miesięcznie. Na terenie basenu znajdują się dwie niecki basenowe: sportowa (25 × 12,5 m długości i 1,42–1,86 m głębokości) i druga rekreacyjna (13,5 × 15,5 m długości i 0,86–1,14 m głębokości) wyposażona w bicze, dwa gejzery wodne, fontannę w formie grzybka i zjeżdżalnię o długości 32 m. Na terenie basenu „Camena” odbywają się stałe zajęcia organizowane przez Centrum: nauka pływania, zajęcia sekcji pływackiej, aqua aerobik. Na pływalni znajduje się również jacuzzi i sauna sucha.

W godzinach przedpołudniowych i popołudniowych dzieci i młodzież skawińskich oraz krakowskich szkół korzystają z pływalni w ramach zajęć szkolnych. Jednocześnie zawsze pozostają wydzielone tory do pływania, udostępnione dla klientów indywidualnych.

W budynku basenu znajduje się również salon kosmetyczny Camena Kosmetyka i Masaże, który wykonuje zabiegi z zakresu pielęgnacji twarzy i ciała, m.in.: kosmetyka kolorowa, depilacja woskiem, manicure, pedicure, peeling, zabiegi wyszczuplające, oczyszczające oraz redukujące cellulit. Klienci mogą też skorzystać z usług masażystki, która wykonuje: masaż całościowy, częściowy, relaksacyjny, gorącymi kamieniami, stemplami, aromaterapeutyczny, bambusami, masaż leczniczy oraz masaż sportowy dla osób bardzo aktywnych. Znajduje się tu też sauna parowa i sauna sucha.

Adres: ul. Żwirki i Wigury 11

Hala Widowiskowo-Sportowa[edytuj | edytuj kod]

Hala Widowiskowo-Sportowa w Skawinie została zbudowana pod koniec lat siedemdziesiątych. Jednak pomysł jej powstania i pierwotny projekt narodził się jeszcze w latach sześćdziesiątych. Początkowo mieścił się w niej Miejski Ośrodek Sportu – MOS. W roku 1992 MOS wszedł w skład nowo powstałej jednostki – Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.Obecnie Hala służy do przeprowadzania rozgrywek sportowych i organizacji imprez zarówno o zasięgu gminnym, jak i ogólnopolskim. W obiekcie znajduje się hala sportowa z widownią, sala gimnastyczna będąca jednocześnie zapleczem dla organizowanych imprez, a także niewielka sala gimnastyczna przeznaczona głównie do przeprowadzania treningów, zajęć sekcyjnych (w szczególności tanecznych) i gimnastyki korekcyjnej.

Do bardziej prestiżowych wydarzeń, które miały miejsce w Hali Widowiskowo-Sportowej w Skawinie, zaliczyć można: Ogólnopolską Inaugurację Dni Olimpijczyka w 1993 roku, coroczną organizację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Mistrzostwa Polski Zawodowych Par Tanecznych oraz Mistrzostwa Okręgu Małopolskiego w Tańcu Towarzyskim, które były transmitowane przez Telewizję Polską oraz Mistrzostwa Polski Samochodów Zdalnie Sterowanych, a także Konkurs Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych „Wstążka Krakowska”. Występowały tutaj największe gwiazdy polskiej estrady, tj.: Maanam, Łzy, Robert Kasprzycki, Pod Budą, a także najpopularniejsze kabarety – Kabaret Moralnego Niepokoju, Hrabi, Kabaret pod Wydrwigroszem, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret Młodych Panów, Kabaret Paranienormalni.

Adres: ul. Konstytucji 3 Maja 4

Stadion Miejski[edytuj | edytuj kod]

Stadion Miejski w Skawinie jest obiektem, którym CKiS w Skawinie zarządza od 2011 r. Jego historia sięga 1922 roku, kiedy zgłoszono zespół „Skawinki” do Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Kilka lat później udało się zbudować boisko w miejscu, w którym do dziś rozgrywane są mecze. Obok piłki nożnej w skład „Skawinki” wchodziły inne sekcje sportowe, jak m.in. boks, gimnastyka, lekkoatletyka, tenis ziemny, odnoszące sukcesy szachy, czy siatkówka.

Stadion Miejski o łącznej pow. 4,4155 ha znajduje się na obrzeżach miasta, nieopodal drogi krajowej nr 44 (droga oświęcimska) oraz dworca kolejowego. Stadion posiada 2 płyty boiskowe o nawierzchni trawiastej – jedno pełnowymiarowe boisko (106 × 63m) oraz boisko o zmniejszonych wymiarach (70 × 40 m), a także pole treningowe (70 × 40 m)[4]. Wokół głównej płyty usytuowana jest bieżnia odgrodzona od widowni.

Część socjalna, mieszcząca się w budynku klubowym, to 4 przestronne szatnie. Każda z nich posiada węzeł sanitarny oraz prysznice. Istnieje możliwość organizacji mini konferencji, ponieważ jest on wyposażony w salę do tego przystosowaną.

Adres: ul. Mickiewicza 27

Dwór Dzieduszyckich w Radziszowie[edytuj | edytuj kod]

Od 4 listopada 2013 r. gospodarzem Dworu Dzieduszyckich w Radziszowie jest Centrum Kultury i Sportu w Skawinie[5]. We wrześniu nastąpiło zakończenie kilkuletnich prac renowacyjnych zabytkowego budynku. Historia tego obiektu rozpoczyna się w pierwszym ćwierćwieczu XIX w. Budynek w Radziszowie w stylu późnoklasycystycznym został zbudowany z funduszy rodziny Dzieduszyckich. Projekt Dworu wykonał znany i ceniony krakowski architekt, ksiądz Jezuita Sebastian Alojzy Sierakowski. W 1826 r. posiadłość została zniszczona przez pożar. Po czym poddano ją pierwszej poważnej przebudowie, od południowej strony powstał obszerny taras. Jego górna część wsparta została na czterech filarach. W drugiej połowie XIX w. obiekt kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W 1877 r. zakupiła go Karolina Oksza Orzechowska. Od 1880 r. mieszkała tu księżna Róża de Bessano. Następnie właścicielami było hrabiostwo Mieroszowscy. Na przełomie XIX i XX w. Dwór nabyli adwokaci z Krakowa. Najpierw dr Władysław Lisowski, później dr Stefan Kirchmayer. W 1909 r. Dwór zakupiony został przez gminę Radziszów z przeznaczeniem na placówkę oświatową.

W okresie I wojny światowej w Radziszowie stacjonowało wojsko austriackie. Żołnierze pozostawili po sobie duże spustoszenie. Kolejną dewastację spowodował wielki pożar z czerwca 1917 r. W okresie międzywojennym Obiekt ponownie służył jako szkoła. Podczas II wojny światowej Dwór zajęli żołnierze niemieccy, którzy pozostawili po sobie dalsze zniszczenia. W styczniu 1945 r. w czasie wycofywania się oddziałów niemieckich, na centrum Radziszowa spadły bomby lotnicze, przyczyniając się do pęknięć murów Dworu.

Po przeprowadzeniu drobnych napraw naukę w Dworze wznowiono już 1 lutego 1945 r. Po wojnie obiekt przeszedł kilka gruntownych remontów i służył jako placówka oświatowa do 1997 r., tj. do czasu przeprowadzki Szkoły Podstawowej do nowej siedziby.

Na początku XXI w. powstała koncepcja renowacji i dostosowania budynku do pełnienia nowych funkcji. W 2011 roku podpisano umowę pomiędzy Gminą Skawina a Samorządem Województwa Małopolskiego o dofinansowanie projektu pn. „Remont Adaptacyjny Dworu Dzieduszycki w Radziszowie”. W wyniku tej umowy w latach 2011–2013, przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013, wykonano kompleksowy remont budynku Dworu wraz z otoczeniem oraz przystosowano go do pełnienia nowych funkcji kulturalnych, społecznych i turystycznych.

Adres: Radziszów, ul. Szkolna 4

Rynek w Skawinie[edytuj | edytuj kod]

Historia Rynku w Skawinie rozpoczyna się wraz z nadaniem praw miejskich, które nastąpiło w 1364 roku. Plac pełnił funkcję centrum handlowego i rzemieślniczego, gdyż odbywały się na nim cotygodniowe targi. Współcześnie w tym miejscu zlokalizowane są sklepy spożywcze, odzieżowe, przemysłowe oraz lokale gastronomiczne i usługowe. W centrum miasta mają siedzibę m.in. wydziały Urzędu Miasta i Gminy Skawina, Komisariat Policji, Biblioteka Pedagogiczna, Podkrakowska Izba Gospodarcza. Wychodzą z niego ulice: Pokoju, J. Słowackiego, M. Konopnickiej, Żwirki i Wigury, A. Mickiewicza, W. Sikorskiego, S. Batorego.

W latach 2010–2012 nastąpiła gruntowna przebudowa płyty Rynku wraz z przyległymi ulicami i chodnikami. Rewitalizacja została wykonana w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007–2013.

W obrębie Rynku wydzielonych zostało kilka mniejszych stref przestrzennych, które umożliwiają:

 • organizację imprez okolicznościowych
 • przystosowanie placu do przeprowadzenia wielu wydarzeń, np. targów, kiermaszów, wystaw fotograficznych i historycznych
 • wypoczynek i rekreację dla mieszkańców i gości przybyłych do Skawiny
 • odbywanie spotkań towarzyskich

Na głównym placu miasta odbywają się cykliczne imprezy, m.in.: Spotkanie Wigilijne z Mieszkańcami, obchody świąt narodowych, okolicznościowe happeningi, koncerty.

Ośrodek Kulturalno-Rekreacyjny „Gubałówka” w Skawinie

Ośrodek Kulturalno-Rekreacyjny „Gubałówka”[edytuj | edytuj kod]

Obiekt powstał w latach 50. XX wieku. Do 2000 roku administrowany przez Hutę Aluminium Skawina, następnie został przekazany Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. Przez półwieku służył jako placówka będąca zapleczem rekreacyjnym dla pracowników jednego z największych zakładów w Polsce. Po jej zamknięciu stał się terenem ogólnodostępnym dla mieszkańców gminy i okolic.

Obecnie organizowane są tam liczne imprezy, w szczególności komercyjne. Główna sala służy przede wszystkim organizacji wesel. Na terenie obiektu znajduje się także basen otwarty[6].

Adres: ul. Spacerowa 1

Kort miejski[edytuj | edytuj kod]

Kort tenisowy w Skawinie o nawierzchni ze sztucznej trawy jest usytuowany w Parku Miejskim. Obok kortu znajduje się siłownia wyposażona w 8 przyrządów do ćwiczeń fizycznych. Cały obiekt jest ogrodzony i oświetlony. Uzupełnienie kompleksu stanowi Linopark dla dzieci i młodzieży. W sąsiedztwie kortu tenisowego usytuowana jest nowoczesna mini-rampa, służąca do wykonywania widowiskowych akrobacji w różnego typu nowo powstałych dyscyplinach sportowych, takich jak: BMX czy deskorolka. Powstała w Skawinie mini-rampa to największe tego typu urządzenie w Małopolsce.

Orlik 2012[edytuj | edytuj kod]

Obiekty powstały w ramach projektu „Moje Boisko – Orlik 2012”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki RP oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Celem projektu była budowa kompleksów sportowych umożliwiających uprawianie różnych dyscyplin sportowych, przez wszystkie grupy wiekowe na bezpiecznych, nowoczesnych nawierzchniach.

Działalność kulturalna CKiS w Skawinie[edytuj | edytuj kod]

Działalność kulturalna Centrum to liczne imprezy, wśród których największą są Dni Skawiny (wystąpili: Kombi, DeMono, Stachursky, Perfect, Kayah, Maryla Rodowicz, Varius Manx, Katarzyna Zielińska, Emilia Krakowska, Donatan&Cleo, IRA, Galicyjska Orkiestra Straussowska „Obligato”, Margaret, Krzysztof Krawczyk). W kalendarium cyklicznie pojawiają się comiesięczne spotkania Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności, podczas których gościmy ciekawych ludzi, pasjonatów różnych dziedzin sztuki, kultury, techniki, turystyki, sportu. Twórcy teatru amatorskiego MASKA regularnie prezentują swoje dokonania na scenie teatralnej w Pałacyku „Sokół”. Prawdziwym świętem dla teatromanów jest Skawiński Tydzień Teatralny, kiedy to prezentowane są spektakle w wykonaniu grupy Teatru MASKA oraz innych, występujących gościnnie zespołów amatorskich.

Kilka razy w roku w Galerii „Pałacyk” organizowane są wernisaże i wystawy prac z różnych dziedzin twórczości plastycznej: prace olejne, grafika, fotografia, rzemiosło artystyczne twórców profesjonalnych oraz amatorów zarówno gości, jak i mieszkańców gminy Skawina.

Również w styczniu, każdego roku, przy współudziale skawińskich szkół, przedszkoli, uczestników naszych sekcji i lokalnych zespołów artystycznych tworzymy koncert w ramach Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Początek roku jest dla nas zawsze bogaty także w liczne koncerty kolędowe oraz karnawałowe.

Dział Realizacji Projektów Kultury jest organizatorem koncertów, spektakli teatralnych, wystaw, wernisaży, spotkań, warsztatów edukacyjnych. Realizuje wiele wydarzeń kulturalnych oraz okolicznościowych imprez. Ponadto aranżuje konkursy z różnych dziedzin kultury i sztuki, m.in. gminne eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego oraz konkursy plastyczne. Jest realizatorem imprez plenerowych, tj. Dni Skawiny, Majówka z Centrum, Dzień Dziecka, Dożynki Gminne, Wigilia w Mieście. Dział Realizacji Projektów Kultury, będąc częścią jednostki samorządowej, włącza się w ważne skawińskie przedsięwzięcia, jest otwarty na inicjatywy różnych środowisk, a także współpracuje z instytucjami i ośrodkami kulturalnymi.

Działalność sportowo-rekreacyjna CKiS w Skawinie[edytuj | edytuj kod]

W Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul.Konstytucji 3 Maja 4 oraz na Basenie „Camena”, przy ul. Żwirki i Wigury 11, swoją siedzibę ma Dział Sportu i Rekreacji. Do jego obowiązków należy realizacja zadań własnych, samorządu miasta i gminy Skawina w zakresie sportu, rekreacji i rehabilitacji. Działalność jest skierowana do wszystkich mieszkańców ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci i młodzieży z terenu naszego miasta i gminy. Swoją misję realizuje poprzez prowadzenie licznych sekcji sportowych, tj.: gimnastyka korekcyjna, brydż sportowy, sekcja pływacka, szachy, tenis stołowy, grupy cheerleaders, crossminton. Rokrocznie oferta w miarę możliwości kadrowych jest dostosowywana do potrzeb odbiorców zainteresowanych uprawianiem różnych dyscyplin sportu.

W obiektach odbywają się liczne zawody zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolskim. Co roku odbywa się Szachowy Turniej „O Koronę Króla Kazimierza”. Od kilku lat Centrum organizuje także Mistrzostwa Skawiny w Pływaniu. Nowatorskie imprezy sportowe to Duathlon, Aquathlon, Pokonaj Focha (biegi, jazda na rowerze, jazda na rolkach na różnych dystansach dostosowanych do wieku uczestników). Dział Sportu i Rekreacji jest organizatorem różnorodnych zawodów sportowych, między innymi: badmintona (Eurokarpaty), koszykówki, halowej piłki nożnej, szermierki, czy brydża sportowego oraz idących już w setki, rozgrywek Ligi Szkolnej. Dział Sportu i Rekreacji angażuje się nie tylko w przedsięwzięcia sportowe, ale również w akcje społeczne i charytatywne.

W każdym sezonie Centrum Kultury i Sportu w Skawinie przygotowuje ofertę turystyczną składającą się z kilkunastu krajowych i zagranicznych jednodniowych wycieczek górskich. Amatorzy pieszych wędrówek przemierzają turystyczne szlaki górskie.

Sekcje i zespoły artystyczne CKiS w Skawinie[edytuj | edytuj kod]

Taniec:

 • Balet klasyczny
 • Taniec towarzyski
 • Grupa Dance Wave – taniec nowoczesny z elementami hip – hop
 • Grupa Freshest Crew – taniec hip-hop/nowoczesny/jazz
 • „No Silence” Zespół Tańca Nowoczesnego
 • Taniec towarzyski (dla dorosłych)

Muzyka:

 • Nauka gry na instrumentach (gitara klasyczna, pianino)
 • Warsztaty wokalne

Teatr:

 • „Mrówy”
 • „Wszystko Gra”
 • „Maska”

Sztuka:

 • Pracownia modelarska
 • Pracowania plastyczna

Rytmika:

 • „Klub Smoka Obiboka”

Zespół artystyczne:

 • Chór żeński „Cantica”
 • Orkiestra Dęta „Sygnał”

Sekcje sportowe:

 • Koszykówka
 • Tenis stołowy
 • Szachy
 • Brydż sportowy
 • Sekcja pływacka
 • Gimnastyka korekcyjna
 • Sekcja cheerleaders
 • Crossminton

Odbiorcy działań CKiS w Skawinie[edytuj | edytuj kod]

Odbiorcami działań CKiS są następujące grupy beneficjentów:

 • społeczność lokalna, młodzież szkolna, studenci i absolwenci,
 • młodzież szkolna, studenci i absolwenci,
 • artyści i młodzi twórcy,
 • pracownicy sektora kultury,
 • instytucje i organizacje działające w sferze kultury,
 • szeroko rozumiana grupa odbiorców / uczestników kultury.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]