Centrum dla Polski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Centrum dla Polski
Ilustracja
Państwo

 Polska

Skrót

CdP

Prezes

Ireneusz Raś

Data założenia

2 maja 2022

Adres siedziby

ul. Konopnickiej 6, 00-491 Warszawa

Ideologia polityczna

liberalny konserwatyzm, chrześcijańska demokracja, proeuropeizm

Poglądy gospodarcze

liberalizm gospodarczy

Barwy

     biały

     czerwony

     niebieski

Obecni posłowie
3/460
Obecni senatorowie
1/99
Obecni eurodeputowani
0/52
Polska
Godło RP
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Polski
Portal Polska

Centrum dla Polski (CdP) – polska centroprawicowa partia polityczna, współtworząca Koalicję Polską. Jej powstanie ogłoszono 2 maja 2022, zarejestrowana została 11 października 2022. Utworzyło ją środowisko Konserwatystów z KP, od czerwca 2021 funkcjonujących w ramach Stowarzyszenia „Tak! Polska” oraz think tanku Centrum Dobrego Państwa. Politycy wywodzą się w większości z prawego skrzydła Platformy Obywatelskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Wywodzący się z Platformy Obywatelskiej konserwatywni posłowie Marek Biernacki i Jacek Tomczak (wykluczeni z tej partii w styczniu 2018) 4 lipca 2019 opuścili klub Koalicji Obywatelskiej, dołączając (wraz z Radosławem Lubczykiem, należącym wówczas do Nowoczesnej) do posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego i Unii Europejskich Demokratów, w związku z czym dotychczasowy klub parlamentarny PSL-UED przekształcił się w klub PSL – Koalicja Polska[1]. W wyborach parlamentarnych w 2019 posłowie ci uzyskali reelekcję z list PSL, pod którego szyldem startowała Koalicja Polska i wraz z pozostałymi posłami z list PSL znaleźli się w nowej kadencji w klubie parlamentarnym Koalicja Polska – PSL-Kukiz’15. 28 listopada 2020, po usunięciu dwa dni wcześniej z koalicji ugrupowania Kukiz’15, klub przyjął nazwę „Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści”, w związku z czym środowisko skupione wokół Marka Biernackiego („Konserwatyści”) zostało uwzględnione w jego nazwie.

11 czerwca 2021 Marek Biernacki współtworzył wraz z ówczesnym senatorem KO Kazimierzem Michałem Ujazdowskim i osobami spoza polityki think tank Centrum Dobrego Państwa[2][3]. 16 czerwca do klubu Koalicji Polskiej w Sejmie przystąpił wykluczony w poprzednim miesiącu z PO i klubu KO poseł Ireneusz Raś, a sześć dni później Kazimierz Michał Ujazdowski opuścił klub KO, przechodząc do koła Koalicja Polska – PSL w Senacie[4]. 29 czerwca 2021 powstało Stowarzyszenie „Tak! Polska” (zarejestrowane 23 sierpnia tego samego roku), którego przewodniczącym został Ireneusz Raś, a wiceprzewodniczącymi Marek Biernacki i należący do PO były poseł Stanisław Żmijan[5][6].

Powstanie partii[edytuj | edytuj kod]

Z inspiracji sformułowanej przez wspierającego Koalicję Polską Aleksandra Halla w książce Anatomia władzy i nowa prawica idei powołania centroprawicowego ugrupowania stojącego w opozycji do modelu prawicowości realizowanego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, środowisko „Konserwatystów” w ramach KP utworzyło partię Centrum dla Polski[7]. Jej powstanie ogłoszono 2 maja 2022 podczas konwencji Koalicji Polskiej na zamku w Rabsztynie. Wśród jej założycieli znaleźli się posłowie Radosław Lubczyk, Ireneusz Raś i Jacek Tomczak, senator Kazimierz Michał Ujazdowski, środowiska samorządowe z kilku województw, a także m.in. Tomasz Kulesza, Robert Kuraszkiewicz i Jan Orgelbrand[8]. Partia została zarejestrowana 11 października 2022[9].

11 marca 2023 odbył się kongres CdP (połączony z konwencją Koalicji Polskiej), na którym wybrano władze partii. Prezesem został Ireneusz Raś, a przewodniczącym rady krajowej Kazimierz Michał Ujazdowski[10]. Na kongresie przemawiali Władysław Kosiniak-Kamysz (szef klubu KP i prezes PSL), Elżbieta Bińczycka (przewodnicząca UED) i Aleksander Hall, gościł na nim także Maciej Glamowski (prezydent Grudziądza)[11].

Władze[edytuj | edytuj kod]

Prezes:

Wiceprezesi:

Sekretarz:

 • Michał Kwiecień

Przewodniczący Rady Krajowej:

Parlamentarzyści (w klubie Koalicji Polskiej)[edytuj | edytuj kod]

Posłowie[edytuj | edytuj kod]

Posłem kojarzonym z CdP jest również lider środowiska Konserwatystów w ramach KP, Marek Biernacki (wybrany z listy PSL)[12][13][14].

Senator[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Powstał nowy klub PSL-Koalicja Polska, wnp.pl, 4 lipca 2019.
 2. Kazimierz Michał Ujazdowski dołącza do klubu Koalicja Polska–PSL, onet.pl, 11 czerwca 2021.
 3. Powstało Centrum Dobrego Państwa, dobrepanstwo.com, 20 czerwca 2021 [zarchiwizowane z adresu 2021-06-29].
 4. Kolejny polityk odchodzi z KO. Tym razem to senator. Wiemy jaki klub zasili, wpunkt.online, 22 czerwca 2021.
 5. Byli politycy PO zakładają stowarzyszenie, rp.pl, 29 czerwca 2021.
 6. Raś przewodniczącym stowarzyszenia „TAK! Polska”. „Kończymy z marazmem w polityce”, dziennik.pl, 29 czerwca 2021.
 7. Nowa partia na politycznej mapie Polski. Na czele doświadczeni parlamentarzyści, wnp.pl, 2 maja 2022.
 8. Centrum dla Polski dołącza do Koalicji Polskiej. Jesienią kongres nowej partii, tvn24.pl, 2 maja 2022.
 9. Centrum dla Polski, bip.warszawa.so.gov.pl.
 10. Informacje na profilu CdP. facebook.com, 11 marca 2023.
 11. Transmisja kongresu na profilu CdP. facebook.com, 11 marca 2023.
 12. Magdalena Chrzczonowicz, Jestem Polką i obowiązki mam inne? Bo jest 2022 (w Polsce), oko.press, 25 września 2022.
 13. Maciej Strzembosz, Strzembosz: Razem czy osobno? Ściema Tuska, onet.pl, 20 maja 2022. (artykuł promowany przez profil CdP)
 14. Profil CdP na portalu Twitter: [1], [2]