Centrum handlowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Największe centrum handlowe świata – New South China Mall
Największe centrum handlowe w Polsce - Aleja Bielany w Bielanach Wrocławskich

Centrum handlowe lub galeria handlowa – obiekt, w którym znajduje się wiele sklepów i punktów usługowych.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Każdy ze sklepów występuje tam pod własną marką, natomiast samo centrum promuje się pod swoją nazwą. Obiekty tego typu znajdują się w kontekście podmiejskim, są najczęściej jedno – ale także dwu – lub trzykondygnacyjne, posiadają wewnętrzną strukturę zorganizowaną wokół przeszklonego pasażu, zaś parkingi organizuje się jako terenowe.

Z definicji centra handlowe to to samo co dawniej dom towarowy. Różnica w języku angielskim to fakt istnienia jednej marki z wieloma produktami w domu towarowym, a wielu marek i np. oddzielnych sklepów w centrum handlowym. Przykładowo produkt firmy B może być sprzedawany przez dom towarowy (który de facto jest w j. polskim centrum handlowym, w znaczeniu centralnego punktu do handlu), albo w sklepie firmy B lub jakiegoś sklepu sieciowego, który znajduje się w galerii handlowej (centrum handlowym w j. angielskim)[1].

Historycznie ujmując galerią handlową według współczesnego nazewnictwa, a z pewnością centrum handlowym jest Kryty Bazar – Kapalıçarş w Istambule[2], z racji zakrytych ulic sklepy są pod zadaszeniem i de facto jest to jeden budynek biorąc pod uwagę wymogi formalne dla budynków (jeden dach) traktowanych jako całość[3].

Domy towarowe zaś często były zasadniczo budynkami jednej firmy lub grupy, która zazwyczaj sama sprzedawała swoje produkty i de facto taki dom (jak np. istniejący Harrods w Londynie) sprzedaje produkty pod własną marką. Jednakże te dość luksusowe sklepy (zazwyczaj największe i najwyższe, gdyż wówczas zakryte ulice były znacząco niższymi budynkami), zaczęły tracić rynek w XX wieku i wpuszczać inne marki sklepów pod własny dach.

W 1965 roku otwarto Southdale Center w Edinie – pierwsze nowoczesne, w pełni zamknięte centrum handlowe na wzór którego zaczęto budować od tej pory wszystkie inne[4]. Drugstore, czyli nowe centra handlowe oprócz zakupów oferowały także rozrywkę. Jean Baudrillard zauważa, że nie są to już domy towarowe zachowujące w sobie coś z epoki, w której po raz pierwszy do dóbr codziennej konsumpcji dostęp zyskały całe masy ludności. W domach towarowych nastąpiła centralizacja produktów, natomiast w drugstore towary i usługi łączone są w niespodziewane zestawienia[5].

Dobrym przykładem centrum handlowego jest Główny Powszechny Dom Towarowy (GUM w Moskwie) – za czasów komunizmu znacjonalizowany dom handlowy (który sam powstał na miejsce bazaru i chaotycznej sprzedaży w zniszczonej przez wojska napoleońskie Moskwie) i traktowany jako dom towarowy pod jedną marką (zasadniczo właścicielem domu i wszystkich sklepów było państwo), później stał się galerią handlową, która jest nadal reklamowana pod marką Głównego Powszechnego Domu Towarowego (GUM), a tak naprawdę przez cały okres była niczym innym jak centrum handlowym. [6]

Dlatego też niektórzy rozróżniają galerie handlowe oraz domy towarowe jako kolejne generacje centrum handlowego (choć sama nazwa centrum handlowe jest używana oficjalnie często w określeniu do pierwszej generacji tego rozróżnienia):

 1. hipermarket + kilka sklepów
 2. mniej więcej pół dla hipermarketu a pół powierzchni dla innych mniejszych sklepów
 3. hipermarket, kilka relatywnie dużych szeroko reklamowanych marek sklepów, minimalna część rozrywkowa
 4. to samo co trzecia generacja ale z naciskiem na "klimat miasta", relatywnie spory budynek, z bardzo dobrymi połączeniami transportowymi, w sąsiedztwie także biur, popularnych miejsc spędzania czasu, przesiadkowych, lub znanych z innych powodów, np. w centrum miasta
 5. Mega-budynek (zasadniczo w większości projekty), który staje się czymś w rodzaju centrum miasta, być może także biurami, miejscami edukacji, spędzania czasu, a sam w sobie może być osią tworzenia miasta czy "centrum" połączeń transportowych. Przykładowo New Century Global Center w Chinach może być tak klasyfikowany, gdyż ma 500 m długości, 400 m szerokości i 100 m wysokości, a jego powierzchnia użytkowa to 1,7 mln metrów kwadratowych, wewnątrz znajdują się dwa centra handlowe, dwa pięciogwiazdkowe hotele, kompleks uniwersytecki, kino IMAX, biura i sale konferencyjne[7][8].

Największym tego typu obiektem w Polsce jest Aleja Bielany w Bielanach Wrocławskich tuż przy granicy Wrocławia (powierzchnia GLA: 145 000)[9]. Największe centrum handlowe na świecie – New South China Mall ma 659 tys. m² powierzchni sklepowej[10].

Istnieją także internetowe odpowiedniki centrum handlowego skupiające wiele sklepów internetowych.

Wybrane centra handlowe (galerie handlowe) w Polsce
Centrum handlowe Batory w Gdyni
Centrum Handlowe MAX w Chrzanowie

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. department store vs. shopping centre | WordReference Forums, forum.wordreference.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).
 2. Kryty Bazar w Stambule | Turcja w Sandałach, turcjawsandalach.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
 3. Wyścig galerii handlowych – Forum Rozwoju Olsztyna, fro.olsztyn.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
 4. G. Ritzer, Magiczny świat konsumpcji, Warszawa 2001, s. 30
 5. J. Baudrillard, Społeczeństwo konsumpcyjne. Jego mity i struktury, Warszawa 2006, s. 11.
 6. http://otomoskwa.pl/atrakcje-moskwy/glowny-powszechny-dom-towarowy-gum
 7. Chiny: największy budynek świata - Wiadomości - polskieradio.pl, www.polskieradio.pl [dostęp 2017-11-22].
 8. Wyścig galerii handlowych – Forum Rozwoju Olsztyna, fro.olsztyn.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
 9. Powstaje największe centrum handlowe w Polsce
 10. Największe centra handlowe świata. Prawdziwe giganty - Hotmoney - Galeria #10/10, www.hotmoney.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).