Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku
Oddział Białostockiego Ośrodka Kultury
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Białystok
Adres ul. Warszawska 19
15-062 Białystok
Data założenia 2009
Dyrektor Grażyna Dworakowska
Położenie na mapie Białegostoku
Mapa konturowa Białegostoku, w centrum znajduje się punkt z opisem „Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku”
Ziemia53°08′07″N 23°10′02″E/53,135278 23,167222
Strona internetowa

Centrum im. Ludwika Zamenhofa – miejska instytucja kultury utworzona w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 19 na wniosek Prezydenta Miasta Białegostoku z okazji organizacji w mieście w dniach od 25 lipca do 1 sierpnia 2009 roku 94. Światowego Kongresu Esperanto. W dniu 21 lipca 2009 miało miejsce oficjalne otwarcie Centrum dla obywateli Białegostoku. Początkowo Centrum Zamenhofa było oddziałem Białostockiego Ośrodka Kultury, od stycznia 2011 roku było samodzielną placówką kultury. W styczniu 2017 roku CLZ ponownie weszło w skład Białostockiego Ośrodka Kultury.[1]

Centrum Zamenhofa proponuje zwiedzającym wystawę stałą „Białystok młodego Zamenhofa” oraz liczne wystawy czasowe, koncerty, projekcje filmowe, przedstawienia teatralne. W Centrum organizowane są też regularnie dyskusje panelowe, wykłady i promocje literackie.

Centrum Zamenhofa organizuje też szereg warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, wdraża nowoczesne projekty społeczno-edukacyjne, takie jak Żywa Biblioteka czy gra terenowa „Poznaj Białystok”.

Budynek Centrum im. Ludwika Zamenhofa. widok od ul. Warszawskiej

Opis[edytuj | edytuj kod]

Kamienica, w której mieści się Centrum im. Ludwika Zamenhofa, została włączona do otwartego w czerwcu 2008 Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku, opracowanego przez grupę doktorantów i studentów Uniwersytetu w Białymstoku – wolontariuszy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku. Budynek ten uwzględniono również w otwartym w czerwcu 2009 Szlaku Esperanto i wielu kultur.

Biblioteka języka esperanto[edytuj | edytuj kod]

Wystawa stała „Białystok młodego Zamenhofa”

12 maja 2010 roku w budynku Centrum im. Ludwika Zamenhofa otwarto Esperanto-Libraro, filię Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Jest ona pierwszą w Polsce publiczną biblioteką ze zbiorami w języku esperanto oraz poświęconymi temu językowi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BOK/CLZ - Białostocki Ośrodek Kultury, centrumzamenhofa.pl [dostęp 2018-10-10] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]