Cenzura w Korei Północnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Cenzura w Korei PółnocnejKorea Północna jest państwem, w którym występuje wysoki wskaźnik cenzury[1], praktycznie rzecz biorąc nieposiadającym wolnej prasy. Nieustannie znajduje się w rankingu raportu Reporterów bez Granic wśród państw o najniższym wskaźniku poszanowania wolności prasy[2]. Od 2002 do 2006 była najbardziej ocenzurowanym państwem na świecie.

Wszystkie środki masowego przekazu są w pełni kontrolowane przez rząd. Otrzymują one informacje od Koreańskiej Centralnej Agencji Prasowej. Duża część programu telewizyjnego poświęcona jest szerzeniu propagandy oraz kultu wodzów[3]. Mass media tworzą negatywny wizerunek państw zachodnich, Stanów Zjednoczonych, Izraela, Japonii oraz Korei Południowej.

Cenzura w telewizji i radiu[edytuj | edytuj kod]

Odbiorniki radiowe oraz telewizyjne mogą odbierać tylko i wyłącznie kanały oraz stacje państwowe[4]. Za poważne przestępstwo uznaje się słuchanie zagranicznych stacji radiowych. W trakcie kampanii z 2003 r. wszyscy regionalni kierownicy partii musieli sprawdzić każdy odbiornik radiowy w swoim regionie.

Cenzura w internecie[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Internet w Korei Północnej.

Według raportu Reporterów bez Granic z 2006 roku Korea Północna jest państwem najbardziej ograniczającym dostęp do internetu. Oficjalnie dostęp do internetu jest tam nielegalny, uzyskują go tylko wybrani urzędnicy państwowi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]