Cephalorhynchus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cephalorhynchus[1]
Delfin czarnogłowy (Cephalorhynchus commersonii)
Delfin czarnogłowy (Cephalorhynchus commersonii)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd walenie
Podrząd zębowce
Rodzina delfinowate
Rodzaj Cephalorhynchus
Gray, 1846
Gatunki
  • C. commersonii
  • C. eutropia
  • C. heavisidii
  • C. hectori

Cephalorhynchus – rodzaj waleni z rodziny delfinowatych obejmujący gatunki[2]:

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Delfiny z rodzaju Cephalorhynchus są rzadkie, niemal już wytępione na świecie, gdyż mają skłonność do życia w małych rodzinnych grupach i są wybredne przy wyborze środowiska życia, a wciąż poluje się na nie.

Wygląd fizyczny[edytuj | edytuj kod]

Delfiny z rodzaju Cephalorhynchus są nieduże, wszystkie gatunki mierzą około 1,5-1,6 m. Płetwy grzbietowe tych delfinów są kwadratowe (delfin Hektora) lub trójkątne, z miękko zaokrąglonym końcem; płetwa jest osadzona na grzbiecie bardziej z tyłu, bliżej ogona, niż jest to zwykle u przedstawicieli innych grup. Płetwy piersiowe są małe i owalne.

U wszystkich czterech gatunków brzuch jest biały oraz występuje czarna "maska" na głowie i czarny koniec ogona. Pysk nie odcina się widocznie od reszty głowy i jest krótki, łagodnie zakończony. Mają małe, zakrzywione ku tyłowi zęby.

Pokrewieństwo[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj Cephalorhunchus jest ze wszystkich rodzajów najbliższy delfinom z rodzaju Lagenorhynchus. Badacze wskazują delfina krzyżowatego jako gatunek pośredni pomiędzy oboma tymi rodzajami.

Przypisy

  1. Cephalorhynchus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Cephalorhynchus. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 8 stycznia 2010]