Ceratops

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ceratops
Marsh, 1888
ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Infragromada

archozauromorfy

Nadrząd

dinozaury

Rząd

dinozaury ptasiomiedniczne

Podrząd

cerapody

Infrarząd

ceratopsy

Rodzina

Ceratopsidae

Podrodzina

Ceratopsinae

Rodzaj

Ceratops

Ceratopsniepewny rodzaj ceratopsa, który żył pod koniec kredy na terenach Ameryki Północnej. Jego nazwa pochodzi z greckich słów kerat – róg i ops – oblicze. Zapewne tak jak inne ceratopsy był roślinożercą, który zrywał roślinność za pomocą charakterystycznego papuziego dzioba. Mimo że od nazwy Ceratops pochodzą nazwy rodzajowe większości ceratopsów oraz grupy Ceratopsia i kilku innych taksonów, obecnie jest on uważany za nomen dubium, czyli rodzaj wątpliwy.

Gatunki[edytuj | edytuj kod]

Ceratops montanus (Marsh, 1888)

Znany z kłykcia potylicznego zaczątków rogów (USNM 2411) odkrytych w datowanych na koniec środkowego kampanu (późna kreda) osadach formacji Judith River w Montanie (USA) przez Johna Bella Hatchera latem 1888 r. W tym samym roku na ich podstawie Othniel Charles Marsh opisał nowy rodzaj dinozaura, który nazwał Ceratops. Uznał go za zwierzę podobne do stegozaura, z kolcami znajdującymi się jednak na czaszce. USNM 2411 przypomina szczątki awaceratopsa i chasmozaura i może należeć do jednego z nich.

Ceratops alticornis (Marsh, 1887/1888)

Znany z fragmentów dwóch rogów opisanych początkowo jako należące do nowego gatunku gigantycznego bizona, mianowicie B. alticornis. Zostały one odkryte w górnomastrychckich osadach formacji Lance w Wyoming. W 1889 r. Marsh zaliczył B. alticornis do ceratopsa. Hatche], Marsh i Lull w swojej wydanej w 1907 r. monografii uznali C. (=B.) alticornis za triceratopsa. Z racji fragmentaryczności skamielin nie jest to jednak całkowicie pewna identyfikacja, choć niewykluczona.

Ceratops belli (Stanton i Hatcher 1905) = Chasmosaurus belli
Ceratops canadensis (Stanton i Hatcher 1905) = Eoceratops canadensis
Ceratops horridus (Marsh, 1889) = Triceratops horridus
Ceratops recurvicornis (Cope, 1889)

Znany z trzech rogów, kłykcia potylicznego i puszki mózgowej odkrytej w datowanych na koniec środkowego kampanu[1] skałach formacji Judith River w Montanie. Młodszy synonim "Monoclonius" recurvicornis - nieopisanego ceratopsa, posiadającego kilka cech diagnostycznych[2].

Ceratops paucidens (Marsh 1889/1890) = Lambeosaurus lambei

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ceratopsia na Thescelosaurus!. [dostęp 2012-07-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-31)].
  2. "Monoclonius" recurvicornis na Dinodata

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dodson, Peter; The Horned Dinosaurs (1996)
  • Penkalski, P & Dodson, P (1999). "The morphology and systematics of Avaceratops, a primitive horned dinosaur from the Judith River Formation (Late Campanian) of Montana, with the description of a second skull.". Journal of Vertebrate Paleontology 19 (4): 692–711.
  • Trexler D. & Sweeney F.G., 1995. Preliminary work on a recently discovered ceratopsian (Dinosauria: Ceratopsidae) bonebed from the Judith River Formation of Montana suggests the remains are of Ceratops montanus Marsh. J.Vert.Paleont. 15(3, Suppl.): 57A