Cerkiew Świętego Krzyża w Węgorzewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Świętego Krzyża w Węgorzewie
Distinctive emblem for cultural property.svg 1663 z dnia 20.03.2000
Cerkiew parafialna
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Węgorzewo

Wyznanie

katolickie

Kościół

greckokatolicki

Wezwanie

Świętego Krzyża

Położenie na mapie Węgorzewa
Mapa konturowa Węgorzewa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Świętego Krzyża w Węgorzewie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Świętego Krzyża w Węgorzewie”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Świętego Krzyża w Węgorzewie”
Położenie na mapie powiatu węgorzewskiego
Mapa konturowa powiatu węgorzewskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Świętego Krzyża w Węgorzewie”
Położenie na mapie gminy Węgorzewo
Mapa konturowa gminy Węgorzewo, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Świętego Krzyża w Węgorzewie”
Ziemia54°12′56″N 21°44′32″E/54,215556 21,742222

Cerkiew Świętego Krzyża w Węgorzewiecerkiew greckokatolicka w Węgorzewie, w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to dawny kościół ewangelicki stanowiący część zabudowań byłego zakładu opiekuńczego "Bethesda".

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kamień węgielny pod świątynię położono 2 października 1930 r., wyświęcono pod wezwaniem św. Krzyża trzy lata później, o czym mówi zachowana do dziś tablica w przedsionku kościoła. Ewangelicy użytkowali kościół do 1945 r., po czym został on im odebrany przez władze na potrzeby katolickiej parafii wojskowej. W latach 50. ponownie wrócił w ręce ewangelików. W 1983 r. został wydzierżawiony, a w 1998 odkupiony przez grekokatolików. Od 1999 prowadzone są prace remontowe mające przystosować cerkiew do liturgii greckokatolickiej. Węgorzewscy ewangelicy w dalszym ciągu mają prawo korzystać z dolnej kaplicy.

Świątynia mieści się przy ulicy 11 Listopada 14. Jest to dwupoziomowa, salowa budowla z wydzielonym prezbiterium na planie prostokąta, wybudowana z czerwonej cegły w uproszczonym stylu nawiązującym do neogotyku. Nad wejściem wznosi się masywna dzwonnica na planie prostokąta, kryta czterospadowym dachem. Front dzwonnicy zdobią wąskie, podłużne wnęki, w środkowej umieszczono duży, biały, podświetlany krzyż. Wnętrze kryte drewnianym stropem, pozbawione typowych dla kościołów ewangelickich empor. Obecnie prezbiterium oddziela od nawy drewniany ikonostas o nowoczesnych formach.

Z dawnego wyposażenia ewangelickiego zachowały się ławki, witraże oraz wielki drewniany krucyfiks w prezbiterium.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]