Cerkiew św. Jana Chrzciciela w Rydze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cerkiew św. Jana Chrzciciela
Rīgas Svētā Jāņa Priekšteča baznīca
cerkiew parafialna
Ilustracja
Państwo  Łotwa
Miejscowość Coat of Arms of Riga.svg Ryga
Wyznanie prawosławne
Kościół Łotewski Kościół Prawosławny
Parafia św. Jana Chrzciciela w Rydze
Wezwanie św. Jana Chrzciciela
Wspomnienie liturgiczne 24 czerwca/7 lipca
Położenie na mapie Rygi
Mapa lokalizacyjna Rygi
Cerkiew św. Jana Chrzciciela
Cerkiew św. Jana Chrzciciela
Położenie na mapie Łotwy
Mapa lokalizacyjna Łotwy
Cerkiew św. Jana Chrzciciela
Cerkiew św. Jana Chrzciciela
Ziemia56°56′33,9″N 24°08′50,3″E/56,942750 24,147306

Cerkiew św. Jana Chrzcicielaprawosławna cerkiew parafialna w Rydze, na terenie Cmentarza Iwanowskiego. Należy do dekanatu ryskiego eparchii ryskiej Łotewskiego Kościoła Prawosławnego[1].

W 1866 na terenie cmentarza została wzniesiona drewniana kaplica św. Jana Chrzciciela. Od początku jednak była zbyt mała, by w pełni służyć potrzebom społeczności prawosławnej w tej dzielnicy Rygi. Najprawdopodobniej w ostatniej dekadzie XIX wieku, wobec dalszego wzrostu liczby wiernych, podjęto prace nad wzniesieniem kolejnej świątyni na cmentarzu Iwanowskim. Jednak informacje o ich postępach pochodzą dopiero z 1928, gdy nowa cerkiew nie posiadała jeszcze wyposażenia (ikonostasu, ikon ani ołtarza). Poświęcenie gotowego obiektu miało miejsce w 1929; jego wnętrze przetrwało do naszych czasów w praktycznie niezmienionej postaci. Już na początku lat 30. przeprowadzony został remont budynku, zakończony w październiku 1934. W czasie ponownego poświęcenia cerkwi planowano zmienić jej patrona na Kazańską Ikonę Matki Bożej, już wcześniej szczególnie czczoną w Rydze. Uroczystość została jednak odwołana z powodu zamordowania metropolity ryskiego i całej Łotwy Jana, który miał dokonać konsekracji obiektu. Mimo tego cerkiew pozostawała czynna, pod dotychczasowym wezwaniem.

W latach 60. XX wieku władze Łotewskiej SRR planowały zamknięcie cerkwi i jej adaptację na świecki dom pogrzebowy. Ostatecznie jednak do realizacji tego projektu nie doszło; zamiast tego zamknięta została cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej. W latach 70. XX wieku przy cerkwi powstała dzwonnica, odremontowano również ikonostas, zaś kopuły pokryto miedzią. W latach 90. przeprowadzono natomiast remont wnętrza.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]