Cerkiew św. Jerzego w Ilori

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cerkiew św. Jerzego w Ilori
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Abchazja
 Gruzja
Miejscowość Ilori
Wyznanie prawosławie
Kościół Abchaski Kościół Prawosławny
Wezwanie św. Jerzy Zwycięzca
Położenie na mapie Abchazji
Mapa lokalizacyjna Abchazji
Cerkiew św. Jerzego w Ilori
Cerkiew św. Jerzego w Ilori
Położenie na mapie Gruzji
Mapa lokalizacyjna Gruzji
Cerkiew św. Jerzego w Ilori
Cerkiew św. Jerzego w Ilori
Ziemia42°41′45,86″N 41°29′58,42″E/42,696072 41,499561

Cerkiew św. Jerzego w Ilori - prawosławna cerkiew w Ilori, w okolicach Oczamczyry w Abchazji, w jurysdykcji niekanonicznego Abchaskiego Kościoła Prawosławnego.

Cerkiew została wzniesiona w XI w.[1]. Kilkakrotnie przebudowywana, w XVII w. została odnowiona przez Lewana II Dadianiego. W 1736 uległa zniszczeniu, spalona przez Turków, ale jeszcze w XVIII w. odremontowano ją ponownie[2]. W XIX w. została uszkodzona przez pożar, po czym została odremontowana. Ściany świątyni zostały natomiast ozdobione sztukaterią. W XX w. cerkiew w Ilori zaliczała się do najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych w Abchazji oraz w zachodniej Gruzji[3]. Była czynna także w ZSRR[2]. Według różnych źródeł jest nadal czynna[3] lub została zamknięta dla kultu po wojnie w Abchazji[2].

Jest to świątynia halowa, z przestrzenią przeznaczoną dla wiernych wspartą na masywnych pilastrach i półkolistą częścią ołtarzową. Obiekt ma pięć okien, w narożach znajdują się w nim płyty z płaskorzeźbionymi krzyżami[3].

W 2010 gruzińska telewizja Rustawi 2 poinformowała, iż cerkiew została przebudowana przez stacjonujących w Abchazji Rosjan w taki sposób, by zatrzeć widoczne w niej cechy typowe dla gruzińskiej architektury sakralnej. Pisano o przemalowaniu elewacji i części wnętrza obiektu w taki sposób, by zakryć gruzińskie inskrypcje[2]. Wydarzenie to przedstawiono jako "niszczenie zabytku gruzińskiego przez rosyjskich okupantów"[2], jeden z wielu podobnych epizodów[1]. Inne źródła podawały, że przebudowie poddano kopułę cerkwi, by przybrała kształt typowy dla architektury rosyjskiej, obcy zaś gruzińskiemu budownictwu sakralnemu, ponadto w niebezpieczeństwie zniszczenia znalazły się freski[1]. O zaistniałej sytuacji władze gruzińskie poinformowały UNESCO[2][4]. Zwierzchnik Abchaskiego Kościoła Prawosławnego, ks. Wissarion Aplia, stwierdził, że informacje o zniszczeniu cerkwi rozpowszechniane przez Gruzinów są fałszywe, gdyż w rzeczywistości w toku prac renowacyjnych przywrócono świątyni pierwotny wygląd, zatarty w czasie rekonstrukcji kilkadziesiąt lat wcześniej. Stwierdził również, że Gruziński Kościół Prawosławny nie ma żadnych praw do świątyni w Ilori, jak również do innych prawosławnych cerkwi w Abchazji, historycznie związanych z katolikosatem Abchazji, niezależnym od katolikosatu Mcchety. Jak stwierdził duchowny, kopuła na cerkwi w Ilori została wzniesiona nie z powodów ideologicznych, ale dlatego, że pierwotna kopuła zawaliła się w czasie wojny w Abchazji[5]. Również przedstawiciele rządu nieuznawanego państwa abchaskiego oraz władz lokalnych stwierdzili, że zabytek nie został zniszczony[6][7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]