Cerkiew św. Jerzego w Kiszyniowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew św. Jerzego
Biserica Sf. Gheorghe
cerkiew parafialna
Ilustracja
Państwo

 Mołdawia

Miejscowość

Kiszyniów

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Mołdawski Kościół Prawosławny

Eparchia

kiszyniowska

Wezwanie

św. Jerzego

Wspomnienie liturgiczne

23 kwietnia/6 maja

Położenie na mapie Kiszyniowa
Mapa konturowa Kiszyniowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Jerzego”
Położenie na mapie Mołdawii
Mapa konturowa Mołdawii, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Jerzego”
47,0219°N 28,8489°E/47,021900 28,848900
Strona internetowa

Cerkiew św. Jerzegoprawosławna cerkiew w Kiszyniowie, w jurysdykcji eparchii kiszyniowskiej Mołdawskiego Kościoła Prawosławnego. Wpisana do rejestru zabytków Mołdawii o znaczeniu narodowym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prace przy budowie świątyni zakończyły się w 1819 r. Jej wzniesienie zainicjowała kiszyniowska społeczność bułgarska, jednak w trakcie prac postanowiono, że cerkiew będzie ostatecznie świątynią parafii terytorialnej, nie etnicznej, przyjmującej wszystkich żyjących na jej terenie wyznawców prawosławia[1]. Cerkiew została zamknięta po włączeniu Mołdawii do ZSRR, urządzono w niej wówczas magazyn. Została przywrócona do użytku liturgicznego po 1991[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Ikonostas

Cerkiew została wzniesiona w eklektycznym stylu nawiązującym z jednej strony do lokalnego budownictwa sakralnego, z drugiej – do architektury zachodnioeuropejskiej barokowej i klasycystycznej. Ze sztuki zachodniej zaczerpnięto m.in. dekorację zewnętrzną, zdobienie ścian cerkwi rzędami pilastrów, trójkątny fronton nad wejściem, fryzy. Zbudowana jest na planie krzyża, którego ramiona również zamknięte są półkoliście, co zbliża nieco architekturę świątyni do typowego w architekturze cerkwi mołdawskich planu trójkonchowego. Posiada jeden ołtarz umieszczony w półkoliście zamkniętej absydzie oraz jedną wieżę-dzwonnicę usytuowaną nad przedsionkiem. Specyficzną cechą rozplanowania wnętrza świątyni jest zatarcie podziałów między przedsionkiem a nawą, które niemalże łączą się w jedno obszerne pomieszczenie przeznaczone dla wiernych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sf. Gheorghe, 4 (colţ str. A. Iancu) – Biserica Sf. Mare Mucenic Gheorghe [online], www.monument.sit.md [dostęp 2017-07-13] (rum.).
  2. Ce fac comunistii in biserica [online], www.zdg.md [dostęp 2017-07-13].