Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Chamownikach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy cerkwi w Chamownikach. Zobacz też: inne moskiewskie świątynie pod tym wezwaniem.
Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy
w Chamownikach
Храм Николая Чудотворца в Хамовниках
cerkiew parafialna
Ilustracja
Państwo  Rosja
Miasto wydzielone  Moskwa
Miejscowość Coat of Arms of Moscow.svg Moskwa
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Eparchia moskiewska miejska
Wezwanie św. Mikołaja Cudotwórcy
Wspomnienie liturgiczne 9/22 maja; 6/19 grudnia
Położenie na mapie Moskwy
Mapa lokalizacyjna Moskwy
Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcyw Chamownikach
Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy
w Chamownikach
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcyw Chamownikach
Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy
w Chamownikach
Ziemia55°43′55,5″N 37°35′29,3″E/55,732083 37,591472
Strona internetowa

Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Chamownikach (ros. Церковь Николая Чудотворца в Хамовниках) – prawosławna cerkiew w Moskwie, w rejonie Chamowniki, przy ul. Lwa Tołstoja 2.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o prawdopodobnie drewnianej cerkwi w tym miejscu pochodzi z roku 1625. W 1657 była to już cerkiew murowana, a w 1677 istniała już pod wezwaniem Mikołaja Cudotwórcy. Obecna cerkiew z pięcioma kopułami powstała niedaleko od poprzedniej. Cerkiew ufundowana została w 1679 przez miejscowych tkaczy, a poświęcona patronowi tkaczy, marynarzy i rolników. Budowa jej miała przyćmić cerkiew Zmartwychwstania w Kadaszach, która powstała z inicjatywy tamtejszego cechu tkaczy. 21 maja 1679 poświęcono budowę nowej świątyni, która budowana była w latach 1679–1682. Poświęcenie głównej świątyni cerkwi odbyło się 25 czerwca 1682. Refektarz z kaplicami oraz dzwonnica zostały dodane później, około roku 1694. W 1757 na lewo od refektarza dodano drugi ołtarz, poświęcony św. Dymitrowi z Rostowa. W 1812 roku zostały częściowo zniszczone wnętrza świątyni, przywrócone do użytkowania w 1849. Rok wcześniej, w 1848, cerkiew uzyskała relikwię – kopię Ikony Matki Bożej „Wstawienniczka Za Grzesznych” z monasteru św. Mikołaja w Odrinie, która na stałe została umieszczona przy bocznym ołtarzu św. Dymitra z Rostowa. Pozyskano także ikony św. Aleksego oraz kopię Smoleńskiej Ikony Matki Bożej. Cerkiew przechodziła remonty w 1896, 1949 i 1972. Począwszy od 1849, nigdy nie została zamknięta, nawet w czasach sowieckich (choć straciła swój dzwon). W 1992 na dzwonnicy powieszono ważący 108 funtów dzwon odlany w latach 30. XX w. W 2002 cerkiew ofiarowała swoją ikonę św. Michała Archanioła nowo przywróconej do użytku liturgicznego cerkwi św. Michała Archanioła na Dziewiczym Polu.

Jako proboszcz w świątyni służy biskup podolski Tichon[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew jest przykładem późnego moskiewskiego baroku. Z daleka wyróżnia się swoimi pięcioma złoconymi kopułami. Cerkiew należy do licznej grupy tzw. świątyń ogniskowych, czyli pozbawionych wewnętrznych słupów nośnych. Fasadę świątyni ozdabiają rzędy jaskrawych, zielono-pomarańczowych kokoszników oraz płytki ceramiczne, które tworzą wzór podobny do splotu tkackiego. We wnętrzu cerkwi, w ikonostasie znajduje się XVII-wieczna ikona św. Mikołaja Cudotwórcy – patrona świątyni. Osobno umieszczono, uważaną za cudowną, Ikonę Matki Bożej „Wstawienniczka Za Grzesznych”[2].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • O cerkwi pisał często Lew Tołstoj, który mieszkał w pobliżu i był jej parafianinem.
  • Protojerej Paweł Lepiochin, proboszcz w tutejszej parafii w latach 1915–1960, był jednym z najdłużej urzędujących prawosławnych proboszczów w XX wieku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Викарии Святейшего Патриарха Кирилла назначены настоятелями храмов Москвы
  2. Moskwa krok po kroku. W: Christopher Rice, Melanie Rice: Moskwa. Warszawa: Hachette Polska, 2009, s. 135, seria: Przewodniki Wiedzy i Życia. ISBN 978-83-7575-619-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]