Cerkiew św. Mikołaja w Juneau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew św. Mikołaja
Saint Nicolas Orthodox Church in Juneau
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Alaska
Miejscowość Juneau
Wyznanie prawosławne
Kościół Kościół Prawosławny w Ameryce
Parafia św. Mikołaja w Juneau
Wezwanie św. Mikołaja
Wspomnienie liturgiczne 9/22 maja
Położenie na mapie Alaski
Mapa konturowa Alaski, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Mikołaja”
Położenie na mapie Ameryki Północnej
Mapa konturowa Ameryki Północnej, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Mikołaja”
Ziemia58°18′11,7″N 134°24′32,4″W/58,303250 -134,409000
Wnętrze (2013)

Cerkiew św. Mikołajaprawosławna cerkiew parafialna w Juneau.

Część mieszkańców okolic Juneau, pochodzących z plemienia Tlingit, przyjęła chrzest z rąk misjonarzy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, w soborze św. Michała Archanioła w Sitce. W Sitce powstała kaplica prawosławna, w której odprawiane były nabożeństwa w języku tlingit. Przetrwała ona także po sprzedaży Alaski Amerykanom w 1867.

Po wybuchu gorączki złota Juneau stało się ważnym celem dla poszukiwaczy złota, w ślad za którymi do miasta przybywali również misjonarze protestanccy, pragnący nawracać na chrześcijaństwo ludność miejscową, w tym także te osoby, które były już chrzczone w Kościele prawosławnym. Misjonarze ci posługiwali się w liturgii jedynie językiem angielskim, co budziło sprzeciw u Tlingit. W 1890 przywódca plemienny Anathahash przyjął chrzest w Sitce i przekonał rosyjskiego kapłana, ks. Władimira Donskiego, do założenia w mieście prawosławnej placówki misyjnej. W niej chrzest przyjmowali kolejni przywódcy Tlingit, za ich przykładem szli inni członkowie plemienia. W 1892 grupę 700 miejscowych mieszkańców ochrzcił w czasie wizyty duszpasterskiej biskup Nikołaj (Ziorow). W roku następnym oficjalnie została powołana parafia, rozpoczęto również budowę wolno stojącej cerkwi. W czerwcu 1894 biskup Nikołaj (Ziorow) poświęcił budynek, nieposiadający jeszcze dzwonnicy ani kopuły. Ta ostatnia została wzniesiona w roku następnym, zaś dzwonnicę wykończono w 1905. Wtedy też zawieszono na niej dzwony zakupione w Petersburgu.

Cerkiew w Juneau jest najdłużej działającą świątynią prawosławną na południowo-wschodniej Alasce. Znajduje się na liście National Register of Historic Places.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]