Cerkiew św. Mikołaja w Wilnie (Łukiszki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew św. Mikołaja
Vilniaus Lukiškių kalėjimo Šv. Nikolajaus cerkvė
cerkiew więzienna
Ilustracja
Cerkiew w kompleksie więzienia na Łukiszkach
Państwo

 Litwa

Miejscowość

Wilno

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

wileńska i litewska

Wezwanie

św. Mikołaja Cudotwórcy

Położenie na mapie Wilna
Mapa konturowa Wilna, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Mikołaja”
Położenie na mapie Litwy
Mapa konturowa Litwy, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Mikołaja”
Ziemia54°41′31,7″N 25°16′00,5″E/54,692139 25,266806

Cerkiew św. Mikołaja – zdesakralizowana cerkiew prawosławna w kompleksie więzienia na Łukiszkach, dobudowana do niego w 1905.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew została wzniesiona rok po ukończeniu prac nad kompleksem więzienia na Łukiszkach w Wilnie. Była jednym z kilku obiektów kultu religijnego, obok sal zaadaptowanych na synagogę i kaplicę katolicką. Była jednak od nich znacznie okazalsza i jako jedyna wyróżniała się w zewnętrznej architekturze więzienia, będąc centralnym punktem jego północnej elewacji. Sam car Mikołaj II polecił, by cerkiew została wzniesiona ze szczególną starannością. W kosztach dekoracji budynku partycypowali oficerowie stacjonujących w Wilnie rosyjskich jednostek oraz miejscowe arystokratki rosyjskie.

Po II wojnie światowej cerkiew została zamknięta i zmieniona na magazyn. Po zamknięciu więzienia w 2019 roku cały kompleks został przekazany artystom, a sama cerkiew pełni obecnie rolę sali widowiskowo koncertowej.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew reprezentuje styl bizantyjsko-rosyjski (neobizantynizm). Posiada pięć kopuł zgrupowanych wokół największej – centralnej, z rzędami półkolistych okien poniżej poziomu dachu. Na elewacji północnej cerkwi znajdowała się w tondzie postać Chrystusa, główną dekorację fasady stanowił łuk tworzony przez półkolumny. Wszystkie okna w świątyni są półkoliste, z ozdobnymi obramowaniami. Na pozostałych ścianach cerkwi znajdowały się postacie Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz św. Mikołaja. Cerkiew zbudowana jest z żółtego kamienia, jej kopuły były pierwotnie złocone, nad dekoracją rzeźbiarską, niezachowaną do naszych czasów, pracował I. Woznicki.

We wnętrzu cerkwi znajdował się dębowy ikonostas, który zaprojektował pułkownik inżynier K.P. Kelczewski. Freski w świątyni zostały namalowane przez Iwana Trutniewa, I. Rybakowa, Barmaszowa, Bolesława Bałzukiewicza i Kryłowa[1]. Budynek był wsparty na kolumnach z żółtego i błękitnego kamienia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Istorija – Veikla, www.kaldep.lt [dostęp 2017-02-13] (lit.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]