Cerkiew św. Teodora Studyty w Moskwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew św. Teodora Studyty
Храм прп. Феодора Студита
7735375000
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny (cerkiewna dzwonnica po lewej)
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Miejscowość

Moskwa

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

moskiewska miejska

Wezwanie

św. Teodora Studyty

Wspomnienie liturgiczne

11/24 listopada

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Teodora Studyty”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew św. Teodora Studyty”
Ziemia55°45′25,0″N 37°35′51,7″E/55,756944 37,597694
Strona internetowa

Cerkiew św. Teodora Studytyprawosławna cerkiew w Moskwie, w rejonie Priesnienskim, w dekanacie centralnym eparchii moskiewskiej miejskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wzmianki o pierwszej cerkwi św. Teodora Studyty na miejscu opisywanej świątyni pochodzą z XVI w. i sugerują, iż budowla ta powstała po 1480, przetrwała zaś do pożaru w 1547. Nowa cerkiew została wzniesiona w latach 1626–1627 jako główny sobór monasteru Fiodorowskiej Ikony Matki Bożej i Smoleńskiej Ikony Matki Bożej erygowanego przez patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Filareta na miejscu, gdzie wracającego z niewoli w Polsce hierarchę witało moskiewskie duchowieństwo. W świątyni urządzono ołtarze świętych Teodora Studyty oraz Awerkiusza Hierapolskiego. Równolegle z budowlą sakralną wznoszono należącą do niej dwukondygnacyjną dzwonnicę, jedną z pierwszych moskiewskich dzwonnic krytych dachem namiotowym. Funkcje monasterskiej cerkiew pełniła do 1709, gdy ufundowany przez Filareta klasztor został zamknięty. Budowla stała się tym samym świątynią parafialną[2].

Cerkiew została zniszczona w pożarze Moskwy w 1812 i po wyparciu z Rosji wojsk napoleońskich odbudowano ją w nowym stylu empire, dostawiając absydę i odmiennie dekorując elewacje szerokiego przedsionka. W latach 1865–1873 dokonano kolejnej przebudowy obiektu[2].

Budowla pozostawała czynna dla wiernych do 1932, gdy została zamknięta. Rosyjski Kościół Prawosławny odzyskał obiekt sześćdziesiąt lat później, przy czym w latach 1984–1985 świątynia była poddawana renowacji[2].

Szczególnym kultem w obiekcie otaczana jest ikona patronalna[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]