Cerkiew Ikony Matki Bożej „Znak” w Moskwie (Arbat)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Ikony Matki Bożej „Znak”
Церковь иконы Божией Матери «Знамение»
7710710000[1] z dnia 30.08.1960
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Miejscowość

Moskwa

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

moskiewska miejska

Wezwanie

Ikony Matki Bożej „Znak”

Wspomnienie liturgiczne

27 listopada/10 grudnia

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Ikony Matki Bożej „Znak””
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Ikony Matki Bożej „Znak””
Ziemia55°45′14,1″N 37°36′34,2″E/55,753917 37,609500
Strona internetowa

Cerkiew Ikony Matki Bożej „Znak”prawosławna cerkiew w Moskwie, w rejonie Arbat, pierwotnie prywatna świątynia przy rezydencji należącej kolejno do Romanowów, Naryszkinów i Szeremetiewów, następnie cerkiew parafialna, obecnie w dekanacie centralnym eparchii moskiewskiej miejskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o świątyni prawosławnej na miejscu dzisiejszej cerkwi pochodzą z 1613. Dwanaście lat później Iwan Nikitycz Romanow (stryj cara Michała I i brat patriarchy Filareta) ufundował świątynię Ikony Matki Bożej „Znak” (patronki rodu) w majątku przekazanym mu przez bratanka. Po ojcu majątek z prywatną cerkwią odziedziczył Nikita Iwanowicz, a po jego bezpotomnej śmierci obiekt przeszedł na własność dworu carskiego. W 1671 car Aleksy I podarował rezydencję razem ze świątynią Kiriłłowi Naryszkinowi, ojcu drugiej małżonki cara Natalii. Naryszkinowie przebudowali cerkiew dworską, nadając jej cechy nowego stylu nazwanego następnie barokiem naryszkinowskim lub moskiewskim. Świątynia w rezydencji rodowej w Moskwie była pierwszą świątynią reprezentującą ten kierunek[3].

Ostatnia właścicielka majątku z rodu Naryszkinów, Jekatierina Iwanowna, wyszła za mąż za Cyryla Razumowskiego, który już po śmierci małżonki rozbudował odziedziczoną w ten sposób siedzibę, łącząc ją z budynkiem znakomicie utrzymanej cerkwi[3]. W 1800 Razumowski sprzedał pałac Nikołajowi Szeremetiewowi. Dwanaście lat później, w czasie pożaru Moskwy, cerkiew spłonęła. Po odbudowie, 21 września 1847, ponownie poświęcił ją metropolita moskiewski Filaret. W końcu stulecia świątynia przeszła na własność zwykłej parafii, gdyż dawna rezydencja została przekazana moskiewskiej Dumie Miejskiej[3].

Świątynia pozostawała czynna do 1929. W wymienionym roku została odebrana parafii prawosławnej i zaadaptowana na szpitalną kuchnię, stołówkę i pomieszczenia administracyjne wzniesionego w sąsiedztwie Centralnego Szpitala Kremla. Obiekt przebudowano, dzieląc wewnątrz na piętra, zniszczono część zewnętrznych dekoracji. Budowla była remontowana w latach 50. i 70., nie odzyskując jednak w pełni dawnego wyglądu[3].

Nabożeństwa w cerkwi odbywają się regularnie od 2004, trwa renowacja obiektu. Dostęp do niego możliwy jest jedynie przez budynek prezydenckiego centrum medycznego, które jest również właścicielem nieruchomości[3]. W 2007 ukończono prace nad przywróceniem świątyni pierwotnego wyglądu zewnętrznego, zaś w 2010 na jego dzwonnicy zawieszono 10 dzwonów, trwają prace nad odnowieniem wnętrza, w tym nad rekonstrukcją barokowego ikonostasu i fresków[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]