Cerkiew Narodzenia Matki Bożej w Moskwie (Kryłatskoje)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Narodzenia Matki Bożej
Храм Рождества Пресвятой Богородицы
7734222000
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Rosja

Miasto wydzielone

 Moskwa

Miejscowość

Moskwa

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

moskiewska miejska

Wezwanie

Narodzenia Matki Bożej

Wspomnienie liturgiczne

8/21 września

Położenie na mapie Moskwy
Mapa konturowa Moskwy, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Narodzenia Matki Bożej”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Narodzenia Matki Bożej”
Ziemia55°45′20,0″N 37°25′32,1″E/55,755556 37,425583
Strona internetowa

Cerkiew Narodzenia Matki Bożejprawosławna cerkiew w Moskwie, w rejonie Kryłatskim (na terenie Zachodniego Okręgu Administracyjnego Moskwy), w dekanacie św. Jerzego eparchii moskiewskiej miejskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o cerkwi w Kryłatskim (ówcześnie samodzielnej wsi) pochodzi z 1554 i informuje o udziale cara Iwana Groźnego w ceremonii konsekracji drewnianej świątyni. Budynek ten przetrwał do 1713, gdy spłonął w pożarze. Z inicjatywy ks. Joanna Kiriłowa na jego miejscu wzniesiono nową świątynię, również drewnianą. Wyświęcono ją w 1717, zaś w 1785 obiekt został zniszczony przez kolejny pożar[1].

W 1859 podjęte zostały nowe starania na rzecz budowy cerkwi w Kryłatskim, jednak zgodę na rozpoczęcie prac władze cerkiewne wydały dopiero dwa lata później, zaś w 1862 przystąpiono do jej wznoszenia. Prace budowlane zakończono w 1868, w 1877 dostawiono dzwonnicę. Świątynia posiadała dwa ołtarze boczne św. Mikołaja i Kazańskiej Ikony Matki Bożej. Autorem projektu utrzymanej w stylu bizantyjsko-rosyjskim cerkwi był Bodeau, zaś dzwonnicę zaprojektował Stratiłatow[1].

Po rewolucji październikowej cerkiew została zamknięta i przez kolejne lata niszczała nieużytkowana. W czasie II wojny światowej wysadzona w powietrze została cerkiewna dzwonnica. Rosyjski Kościół Prawosławny odzyskał obiekt w 1989, wtedy też budynek przywrócono do użytku liturgicznego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]