Cerkiew Opieki Matki Boskiej w Kupnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew Opieki Matki Boskiej w Kupnej
cerkiew filialna
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  podkarpackie
Miejscowość Kupna
Wyznanie katolickie
Kościół greckokatolicki
Położenie na mapie gminy Krzywcza
Mapa lokalizacyjna gminy Krzywcza
Kupna, cerkwisko
Kupna, cerkwisko
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kupna, cerkwisko
Kupna, cerkwisko
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Kupna, cerkwisko
Kupna, cerkwisko
Położenie na mapie powiatu przemyskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu przemyskiego
Kupna, cerkwisko
Kupna, cerkwisko
Ziemia49°46′11,8″N 22°33′58,3″E/49,769944 22,566194

Cerkiew Opieki Matki Boskiej w Kupnej – drewniana filialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Kupnej.

Od czasów średniowiecznych istniała we wsi parafia prawosławna, o której publikowane wzmianki pochodzą z 1510. Po wprowadzeniu unii do 1785 była tu parafia greckokatolicka, przeniesiona następnie do Chyrzynki.

Cerkiew nosiła wezwanie Opieki Matki Boskiej, została zbudowana 1729. Do II wojny światowej cerkiew była filią parafii greckokatolickiej w Chyrzynce.

Był to zabytek w stylu budownictwa ludowego o długości 21 m i szerokości 12 m, mający konstrukcję zrębową, drewnianą. Krótkie prezbiterium było zamknięte trójbocznie, przy nim od północy znajdowała się kwadratowa zakrystia. Szersza nawa wzniesiona na rzucie wydłużonego prostokąta z babińcem wyodrębnionym pod chórem muzycznym. Od zachodu nowszy ganek, wsparty na słupach. Wnętrze nakryte stropem. Nad chórem muzycznym data 1720 r. Dach siodłowy, dwuspadowy, pokryty blachą i papą. Na nich trzy cebulaste kopuły z latarniami obite blachą, z tym, że środkowa wyraźnie dominowała nad pozostałymi. Posiadały one tambury ośmioboczne obite blachą, a środkowa kopuła pokryta była gontem. Okna w nawie zakończono półkoliście. Cerkiew skierowana była pięciokątną absydą na wschód. Z lewej strony wejścia znajdowała się dzwonnica z 1729 r. zbudowana na planie kwadratu. Cerkiew wykonana była z drewna. Ściany z bali umocowane między słupami i spięte śrubami były obite zewnątrz gontem. Przed wejściem znajdował się ganek wsparty na 6 słupach, które podtrzymywały konstrukcję daszku krytego również blachą. Powyższy opis pochodzi z 20 X 1959 r.

Cerkiew po rekonstrukcji w Godkowie

Ruiny cerkwi zostały przeniesione do Godkowa, w celu budowy tamtejszej cerkwi. Świątynia została całkowicie zrekonstruowana i poświęcona 10 października 2015[1]. Obecna lokalizacja: 54°04′50,2″N 19°54′29,6″E/54,080611 19,908222

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]