Przejdź do zawartości

Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Łunińcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego
Свята-Крыжаўзвіжанская царква
Zabytek: nr rej. 113Г000453
cerkiew parafialna
Ilustracja
Cerkiew od frontu (2015)
Państwo

 Białoruś

Obwód

 brzeski

Miejscowość

Łuniniec

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny
(Egzarchat Białoruski)

Eparchia

pińska i łuniniecka

Wezwanie

Podwyższenia Krzyża Pańskiego

Wspomnienie liturgiczne

14/27 września

Położenie na mapie obwodu brzeskiego
Mapa konturowa obwodu brzeskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Łuniniec, cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Łuniniec, cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego”
52,24481°N 26,79624°E/52,244810 26,796240

Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiegoprawosławna cerkiew w Łunińcu, w dekanacie łuninieckim eparchii pińskiej i łuninieckiej Egzarchatu Białoruskiego Patriarchatu Moskiewskiego.

Widok ogólny cerkwi (2015)

Cerkiew położona jest w centralnej części łuninieckiego starego miasta, przy skrzyżowaniu ulic Szanerskiej i Gagarina[2].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego powstała w Łunińcu, na miejscu obecnie funkcjonującej świątyni, w 1811 z funduszy zgromadzonych przez parafian[2]. Była to świątynia unicka, na własność Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przeszła po synodzie połockim, likwidującym Kościół unicki w Imperium Rosyjskim poza diecezją chełmską.

W czerwcu 1873 wizytację kanoniczną w cerkwi tej odbył biskup miński i bobrujski Aleksander. Po tej wizycie zapisano, iż cerkiew była drewniana, z ikonostasem ze starymi ikonami. W 1879 opisano świątynię jako budowlę trójkopułową, na planie krzyża, z malowanym na czerwono gontowym dachem. W 1879 wskazano ponadto, że ikonostas w świątyni był trzyrzędowy, malowany na biało, z 24 ikonami, które oceniono za słabe artystycznie. Wyposażenie obiektu było niekompletne – brakowało chociażby niektórych ksiąg liturgicznych. Do świątyni uczęszczało ponad 1000 osób, wyłącznie chłopi[2]. Wyposażenie obiektu było w kolejnym dziesięcioleciu uzupełniane dzięki darom prywatnym[2].

W związku ze wzrostem liczby mieszkańców Łunińca na początku XX wieku w sąsiedztwie drewnianej cerkwi wzniesiono nową, z cegły. Kamień węgielny pod budowę obiektu położony został 17 kwietnia 1912, fundusze na budowę pochodziły z darów wiernych, w szczególności pracujących na łuninieckiej stacji kolejowej. Wybuch I wojny światowej w 1914 uniemożliwił jednak szybkie zakończenie prac budowlanych. Nadal była czynna cerkiew drewniana, którą rozebrano w połowie lat 20. XX wieku i przewieziono poza Łuniniec. W tym samym czasie zlikwidowany został cmentarz położony przy starszej cerkwi. Większość szczątków zmarłych umieszczono w grobie zbiorowym, zachowano jedynie groby duchownych i honorowych obywateli Łunińca. Miejsce po ołtarzu drewnianej cerkwi oznaczono metalowym krzyżem, znaczną część jej wyposażenia przeniesiono do nowej świątyni. Została ona wzniesiona w stylu bizantyjsko-rosyjskim[2].

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew jest trójdzielna, z prostokątnym przedsionkiem, kwadratową nawą oraz pomieszczeniem ołtarzowym zamkniętym półkoliście. Nad przedsionkiem wznosi się wieża-dzwonnica zwieńczona dachem hełmowym. Budynek jest nieotynkowany. Jest to świątynia pięciokopułowa[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]