Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Dołhobrodach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego
cerkiew parafialna
Państwo

 Polska

Miejscowość

Dołhobrody

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

chełmska

Wezwanie

Podwyższenia Krzyża Pańskiego

brak współrzędnych

Cerkiew Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Dołhobrodachcerkiew prawosławna, następnie unicka i ponownie prawosławna, w Dołhobrodach, w 1929 rozebrana.

Prawosławna cerkiew w Dołhobrodach wzmiankowana jest w XVII w.[1]. W 1701 świątynia ta przeszła do Kościoła unickiego, otrzymując równocześnie uposażenie od władającego miejscowymi dobrami Karola Stanisława Radziwiłła, kanclerza wielkiego litewskiego. W 1740 na jej miejscu wzniesiono nową cerkiew, także unicką, pod tym samym wezwaniem. W 1874 miejscowa parafia zmieniła wyznanie na prawosławne, w związku z przeprowadzaną likwidacją unickiej diecezji chełmskiej. W 1919 budynek został zrewindykowany na rzecz Kościoła rzymskokatolickiego. Dziesięć lat później zdecydowano o jego całkowitej rozbiórce. Na miejscu dawnej cerkwi wzniesiony został istniejący do dziś (pocz. XXI w.) kościół[1].

Z wyposażenia cerkwi przetrwały dwie późnobarokowe figury aniołów stanowiące pierwotnie część unickiego ołtarza. Zostały one wkomponowane w nowy ołtarz główny[1].

W serwisie szukajwarchiwach.pl udostępniony jest zdigitalizowany protokół z wizytacji odbytej w 1790. Tekst napisany w języku polskim zawiera informacje o wyglądzie i stanie technicznym cerkwi oraz o jej wyposażeniu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c red. R. Brykowski, E. Smulikowska: Katalog zabytków sztuki w Polsce. Województwo lubelskie powiat włodawski. Warszawa: Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, 1975, s. 5.
  2. Protokół wizytacji z 1790 (pol.). szukajwarchiwach.pl. [dostęp 10.14.2014].zły zapis daty dostępu