Cerkiew Trzech Świętych Hierarchów w Kijowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cerkiew Trzech Świętych Hierarchów
cerkiew parafialna
Ilustracja
Cerkiew na początku XX wieku
Państwo  ZSRR
Miejscowość Kijów
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Wezwanie Trzech Świętych Hierarchów (Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa i Jana Złotoustego)
Położenie na mapie Kijowa
Mapa lokalizacyjna Kijowa
Cerkiew Trzech Świętych Hierarchów
Cerkiew Trzech Świętych Hierarchów
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Cerkiew Trzech Świętych Hierarchów
Cerkiew Trzech Świętych Hierarchów
Położenie na mapie Kijowa i obwodu kijowskiego
Mapa lokalizacyjna Kijowa i obwodu kijowskiego
Cerkiew Trzech Świętych Hierarchów
Cerkiew Trzech Świętych Hierarchów
Ziemia50°27′24,6″N 30°31′17,4″E/50,456833 30,521500

Cerkiew Trzech Świętych Hierarchów – nieistniejąca cerkiew w Kijowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew powstała w 1183 w pobliżu wałów obronnych Kijowa, jako pałacowa świątynia książąt kijowskich. Przetrwała najazdy mongolskie w XIII stuleciu, jednak w kolejnych latach przestała być użytkowana i popadła w ruinę. Po zawarciu unii brzeskiej została przekazana unitom. Z inicjatywy metropolity Piotra Mohyły zniszczony budynek ponownie przejęli prawosławni i po 1638 r. przeprowadzono odbudowę w stylu barokowym[1]. W latach 1658–1660 obiekt ucierpiał w czasie wojny z Rosją, jednak na przełomie XVII i XVIII w. został ponownie odrestaurowany.

Cerkiew została zburzona w 1935 za zgodą komisarza edukacji Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Na jej miejscu miał zostać wzniesiony kompleks obiektów rządowych. Ostatecznie na jej miejscu znalazł się tylko jeden z planowanych budynków, zbudowany w latach 1936–1938.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew Trzech Świętych Hierarchów była jedną z ostatnich średniowiecznych cerkwi na ziemiach ruskich wzniesionych w stylu bizantyjskim. Była świątynią trójnawową, z pojedynczą kopułą z krzyżem.

Po przebudowie przeprowadzonej po 1638 roku cerkiew zmieniła styl na barokowy. Kolejnych przebudów dokonano także w późniejszym okresie. Dobudowano do cerkwi narteks ze szczytem w stylu barokowym, zmieniono formę kopuły, wykonano obramowania okien i fryzów poniżej dachu. Cerkiew była jedną ze świątyń, jakie pozostawały pod opieką hetmanów kozackich. Ufundowali oni dla niej rokokowy ikonostas i ołtarz główny w tym samym stylu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Krasny, Odbudowa kijowskiej cerkwi Spasa na Berestowie przez metropolitę Piotra Mohyłę a problem nawrotu do gotyku w architekturze sakralnej Rusi koronnej w XVII wieku, [w:] Biuletyn Historii Sztuki nr 62 z 2000 roku, nr 3-4, s.337-361

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]