Cerkiew Trzech Świętych Hierarchów w Szumenie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cerkiew Trzech Świętych Hierarchów
храм „Свети Три Светители“
cerkiew parafialna
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Bułgaria

Miejscowość

Szumen

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Bułgarski Kościół Prawosławny

Eparchia

Metropolia warneńska i wielkopresławska

Wezwanie

Trzech Świętych Hierarchów (Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa, Jana Złotoustego)

Wspomnienie liturgiczne

1/14 stycznia

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

św. Walentego, św. Justyna, św. Pankracego, św. Nazariusza, św. Rajka Szumeńskiego, św. Hieronima, św. Eutymii, św. Pantelejmona, św. Dymitra z Rostowa, św. Wincentego, św. Kryspina, dwóch nieznanych męczenników (cząsteczki)

Położenie na mapie Bułgarii
Mapa konturowa Bułgarii, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cerkiew Trzech Świętych Hierarchów”
Ziemia43°16′19,3″N 26°55′50,3″E/43,272028 26,930639

Cerkiew Trzech Świętych Hierarchówprawosławna cerkiew w Szumenie, w dekanacie szumeńskim metropolii warneńskiej i wielkopresławskiej Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew została wzniesiona w 1857 i była wzorowana na jednej ze świątyń w Konstantynopolu. Bułgarscy fundatorzy świątyni życzyli sobie, by jej patronami byli święci Cyryl i Metody, szczególnie czczeni przez Bułgarów, jednak ordynariusz metropolii warneńskiej należącej ówcześnie do Patriarchatu Konstantynopolitańskiego, grecki biskup Beniamin, nie poparł tego planu. Z tego powodu patronami obiektu zostali Trzej Święci Hierarchowie[1].

Cerkiew została zniszczona wskutek pożaru 22 lutego 1944 i odbudowana cztery lata później. Jej powtórnej konsekracji dokonał metropolita warneński i wielkopresławski Józef w asyście biskupa Tichona. W 1971 obiekt rozbudowano o kaplicę-baptysterium, której patronem jest święty mnich Paisjusz Chilendarski[1]. W 2001 kolejno oddano do użytku dwa boczne ołtarze cerkwi, których patronami zostali odpowiednio święci Cyryl i Metody oraz św. Rajko Szumeński, w którym znajdują się relikwie św. Prokopa[1]. Cztery lata później do cerkwi przeniesione zostały cząstki relikwii świętych Justyna Filozofa, Walentego, Kryspina i Kryspiniana, Nazariusza i Pankracego, Wincentego, Hieronima, Eutymii, Pantelejmona i Dymitra z Rostowa, jak również dwóch męczenników nieznanych z imienia[1].

Od 2004 przy cerkwi funkcjonuje muzeum, gromadzące zbiory sztuki sakralnej (rzeźby, jubilerstwa, malarstwa)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]