Cerrejonisuchus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cerrejonisuchus
Okres istnienia: 58 mln lat temu
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Infragromada archozauromorfy
Nadrząd krokodylomorfy
(bez rangi) Mesoeucrocodylia
(bez rangi) Neosuchia
Rodzina Dyrosauridae
Rodzaj Cerrejonisuchus
Hastings et al., 2010
Gatunki
  • C. improcerus Hastings et al., 2010

Cerrejonisuchusrodzaj krokodylomorfa z rodziny Dyrosauridae żyjącego w paleocenie na terenie Ameryki Południowej. Został opisany w 2010 roku przez Alexandra Hastingsa i współpracowników w oparciu o niemal kompletną czaszkę (UF/IGM 29) odkrytą na terenie formacji Cerrejón w północno-wschodniej Kolumbii. Odkryto również szczątki trzech innych osobników, obejmujące kości czaszki i szkieletu pozaczaszkowego. Cerrejonisuchus miał najkrótszy pysk spośród wszystkich znanych przedstawicieli Dyrosauridae – długość rostrum dorosłego osobnika stanowi 54–59% długości całej czaszki. W obu kościach szczękowych miał po jedenaście zębów, z czego osiem znajdowało się przed oczodołami, co odróżnia go od pozostałych znanych dyrozaurów. Cerrejonisuchus jest także najmniejszym przedstawicielem Dyrosauridae – szacowana długość ciała dorosłego osobnika wynosi 122–222 cm. Według analizy filogenetycznej przeprowadzonej przez Hastingsa i współpracowników Cerrejonisuchus jest taksonem siostrzanym kladu obejmującego rodzaje Arambourgisuchus, Dyrosaurus, Hyposaurus, Congosaurus, Rhabdognathus, Atlantosuchus i Guarinisuchus. Jedynymi bardziej bazalnymi przedstawicielami Dyrosauridae są afrykańskie Chenanisuchus, Sokotosuchus i Phosphatosaurus. Inna forma krótkopyska – Chenanisuchus – nie należy do najbliższych krewnych Cerrejonisuchus, co sugeruje, że krótkie pyski co najmniej dwukrotnie niezależnie ewoluowały u przedstawicieli Dyrosauridae[1].

Nazwa Cerrejonisuchus pochodzi od formacji Cerrejón, na terenie której odnaleziono szczątki tego krokodylomorfa, oraz greckiego słowa souchos, oznaczającego krokodyla. Nazwa gatunkowa gatunku typowego, improcerus, oznaczająca po łacinie „zdrobniały”, odnosi się do krótkiego pyska zwierzęcia oraz jego niewielkich rozmiarów[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Alexander K. Hastings, Jonathan I. Bloch, Edwin A. Cadena, Carlos A. Jaramillo. A new small short-snouted dyrosaurid (Crocodylomorpha, Mesoeucrocodylia) from the Paleocene of northeastern Colombia. „Journal of Vertebrate Paleontology”. 30 (1), s. 139–162, 2010. DOI: 10.1080/02724630903409204 (ang.).