Cerro Torre

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cerro Torre
Cerro Torre
Cerro Torre
Państwo  Chile
 Argentyna
Położenie Magallanes, Última Esperanza, Natales, Santa Cruz, Lago Argentino Department
Pasmo Andy
Wysokość 3133 m n.p.m.
Wybitność 1227 m
Pierwsze wejście 1959 (wejście kwestionowane)
Cesare Maestri i Toni Egger
• zimowe 1985
Paolo Caruso, Maurizio Giarolli, Ermanno Salvaterra, Andrea Sarchi
Położenie na mapie Chile
Mapa lokalizacyjna Chile
Cerro Torre
Cerro Torre
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Cerro Torre
Cerro Torre
Ziemia 49°17′35″S 73°05′55″W/-49,293056 -73,098611

Cerro Torre – iglica skalna w Parku Narodowym Los Glaciares w Patagonii o wysokości 3133 m n.p.m. Jest najwyższym z czterech szczytów w grupie, w skład której wchodzą jeszcze: Torre Egger, Punta Herron oraz Cerro Standhard. Ze względu na zmienność pogody oraz budowę uznawana jest za jedną z najtrudniejszych technicznie gór świata.

Pierwszego wejścia na górę dokonali Cesare Maestri i austriacki przewodnik Tony Egger, który zginął w czasie wspinaczki. Maestri twierdził, że jego partner zginął w czasie zejścia, ale z czasem wejście obu alpinistów zaczęto kwestionować. Maestri w odpowiedzi w 1970 roku wrócił na Cerro Torre z linami i sprężarką, za pomocą której na południowo-wschodniej ścianie góry przymocował 400 haków i śrub pomocnych przy wspinaczce. Maestri został ostro skrytykowany za wkręcenie haków, a wytyczona przez niego trasa została nazwana złośliwie Drogą Sprężarkową (Compressor Route). Wśród krytyków znalazł się m.in. Reinhold Messner[1].

Cerro Torre

Pierwszego polskiego wejścia dokonał w styczniu 1989 r. zespół Marek Olczyk i Krzysztof Dziubek[2]. Następnego dokonał 30 stycznia 1996 roku, zespół w składzie Jacek Fluder i Stanisław Piecuch w ramach centralnej wyprawy Polskiego Związku Alpinizmu kierowanej przez Zbigniewa Krośkiewicza. Jej celem było poprowadzenie nowej drogi wschodnią ścianą, lecz wspinaczkę na niej po pokonaniu 600 m przerwano ze względu na ogromne zagrożenie spadającymi kawałkami lodu z czapy szczytowej. Dlatego też zdecydowano się na zdobycie szczytu drogą Maestriego[3].

Do historii zdobywania Cerro Torre nawiązuje nakręcony w autentycznej scenerii film Wernera Herzoga "Krzyk kamienia" z roku 1991.

W styczniu 2012 roku dwaj Amerykanie Hayden Kennedy i Jason Kruk usunęli nity z Compressor Route, za co zostali zatrzymani przez argentyńską policję w El Chaltén. Podobnie jak wbicie haków, także ich zdjęcie spotkało się z krytyką części środowiska alpinistycznego, która uznała to działanie za niszczenie historii alpinizmu[1].

Przypisy

  1. a b Peter Beaumont (The Guardian/Onet Podróże): Spór pod Cerro Torre, wyd. Onet, 2012-02-21
  2. "Optymista", nr 25 z lipca 1996 r.
  3. Zbigniew Krośkiewicz: Patagonia kraina nieznana, "Taternik" nr 1, 1996, s. 2-4. pza.org.pl. [dostęp 2012-03-10].

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]