Cesare Beccaria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cesare Beccaria
Cesare Bonesana, marchese di Beccaria
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 15 marca 1738
Mediolan
Data i miejsce śmierci 28 listopada 1794
Mediolan
Zawód, zajęcie prawnik i pisarz polityczny
Alma Mater Uniwersytet w Pawii

Cesare Beccaria, właśc. Cesare Bonesana, markiz Beccaria, wł. marchese di Beccaria (ur. 15 marca 1738 w Mediolanie, zm. 28 listopada 1794 w Mediolanie) – włoski prawnik i pisarz polityczny, przedstawiciel humanitaryzmu prawniczego, autor dzieła O przestępstwach i karach (1764).

Beccaria pochodził z rodziny arystokratycznej. Studiował prawo w Pawii (1747–1755), doktoryzował się z prawa kanonicznego i rzymskiego. Interesował się matematyką, fizyką i ekonomią[1].

Stosunek do prawa karnego[edytuj | edytuj kod]

Beccaria skrytykował prawo karne epoki feudalnej i zgodnie z ideami oświecenia opowiadał się za równością wszystkich wobec prawa oraz za jego humanitaryzacją. Żądał reformy prawa karnego, sprzeciwiał się m.in. paleniu na stosie rzekomych czarownic. Odwołując się do prawa natury, postulował proporcjonalność kary do wagi przestępstwa. Tym samym położył grunt pod rozwój zasady legalizmu. Celem kary powinno być pozyskanie przestępcy dla społeczeństwa, a nie odwet. Ponadto celem miała być prewencja. Domagał się ścisłego określenia w prawie czynu przestępczego i zagrożenia karą, by wyeliminować nadużycia wymiaru sprawiedliwości. System wymiaru sprawiedliwości i w szczególności system sankcji miały być skonstruowane racjonalnie[2].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. J.M. Majchorowski, Beccaria Cesare, [w:] Słownik historii doktryn politycznych, t. 1, red. M. Jaskólski, Warszawa 1997, s. 167-168.
  2. J.M. Majchorowski, Beccaria Cesare, [w:] Słownik historii doktryn politycznych, t. 1, red. M. Jaskólski, Warszawa 1997, s. 168.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]