Cezary Ciszewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cezary Ciszewski
Data i miejsce urodzenia 24 sierpnia 1970
Busko-Zdrój
Zawód, zajęcie wykładowca, reżyser, dziennikarz, fotograf, aktywista społeczny

Cezary Ciszewski (ur. 24 sierpnia 1970 w Busku-Zdroju) – polski reżyser, dziennikarz, fotograf, aktywista społeczny, wykładowca na UW. Prezes Fundacji Monte Wideo i Foto (Tożsamość Poprzez Obraz). Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej. Jest propagatorem idei telewizji w telefonie komórkowym.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Praca w radiu i telewizji[edytuj | edytuj kod]

Twórcze życie zawodowe rozpoczął w radiu – Polskie Radio Program IV i Radio Kolor w 1989. Pod okiem Wojciecha Mana i Grzegorza Wasowskiego oraz Krzysztofa Materny tworzył pierwsze audycje i felietony. W 1990 rozpoczął 5 letnie realizowanie korespondencji zagranicznych dla obydwu rozgłośni z Amsterdamu. W Amsterdamie współtworzył scenę cyberpunkową skupioną przy klubie Korsakoff i squacie Frankreich a także współpracował z podziemnym Radiem Hundert. W 1996 roku rozpoczął pracę w Telewizji Polskiej, gdzie przez cztery lata zrealizował ponad 1000 interwencji społeczno – dziennikarskich współpracując stale z Markiem Kotańskim, Piotrem Ikonowiczem i Jurkiem Owsiakiem. Do dziś wspiera światowy ruch squaterski (2012 r. – film Elba zostaje). W 1999 stworzył autorski program Muzyka Łączy Pokolenia, oparty na scenicznej konfrontacji muzyków/grup odrębnych pokoleń, emitowany w TVP Regionalna. W 2001 stworzył jedyny w TVP program hip-hopowy WuWuA.

Produkcje filmowe[edytuj | edytuj kod]

W 2000 roku rozpoczął studia w PWSTiF w Łodzi, na kierunku realizacji telewizyjnej i już w trakcie studiów zrealizował wielokrotnie nagradzany film Wolność jest darem Boga, o śmierci przez zatracenie w narkotykach, co przypłacił śmiertelną chorobą; film można obejrzeć na YouTube. Jeszcze wcześniej zrealizował swój dokumentalny debiut On powiedział Ni Chuja. Od tego czasu zrealizował kilkanaście filmów dokumentalnych.

Telewizja w komórce (od roku 2006)[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku stworzył pierwszą Telewizję Obywatelską i jednocześnie ruch filmowy Miasta w Komie. Wprowadził na ekran telewizyjny pierwszy program na świecie w całości kręcony telefonem komórkowym, uznany w 2008 za najbardziej oryginalny program telewizyjny w Europie (Circom 2008). Prezes fundacji Monte Wideo i Foto zajmującej się wyrażaniem tożsamości poprzez obraz. Założyciel Ruchu Filmowego Miasta w komie zajmującego się propagowaniem twórczości komórkowej. Pomysłodawca Festiwalu Filmów Komórkowych Miasta w komie. Jego film komórkowy Warszaffski walczyk został wyróżniony na francuskim Pocket Films Festival. Twórca i prekursor nowego gatunku filmu dokumentalnego i wideo sformułowanego w manifeście artystycznym grupy Wideokoma, której jest liderem i założycielem (manifest Wideokoma 1 – 28.08.2008 r. oraz Wideokoma 2 – luty 2012 r.). W 2011 roku stworzył Mapę Kultury Niezależnej Polski – ponad sto filmów dokumentalnych o artystach i społecznościach tworzących niezależnie w całej Polsce. Dorobek rocznej trasy po Polsce został zaprezentowany na Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu. Obecnie tworzy obywatelską telewizję komórkową TV Central na Dworcu Centralnym. W warszawskiej dzielnicy Targówek i Ursynów stworzył KTOŚ–a Komórkową Telewizję Osiedlową – gdzie mieszkańcy dzielą się swoimi komórkowymi notatkami oraz wypowiedziami nagrywanymi na komórki przez reporterów. W ramach KTOŚ zrealizowano także Kino na Bloku, gdzie wyświetlane były dokumenty komórkowe prezentujące mieszkańców bloku. W 2011 otworzył galerię fotografii komórkowej FOTOKOMÓRKA gdzie odbyło się już wiele wystaw, w tym kultowe: Scena Ulica – Frustracja Euforia Lans oraz Ulica Bohaterów Warszawy (stała ekspozycja – Dworzec Wschodni w Warszawie). Polonia w Komie to ostatni i emitowany obecnie program komórkowy pokazujący życie Polaków za granicą w ich autorskich nagraniach wykonanych komórkami. Współtworzy z Centrum Cyfrowym akcję redefinicji Praw Autorskich realizując portal Kultura Ponad Prawem i 25 filmów dokumentalnych o artystach tworzących zarys nowej relacji twórca – odbiorca. Przeprowadził ponad sto warsztatów szkolących w opowiadaniu obrazem i finalizowanych portalami aktywności dziennikarzy obywatelskich. Z Instytutem Goethego stworzył obraz nowoczesnej relacji Polaków i Niemców do własnej tożsamości (30 filmów dokumentalnych). Od 2011 roku rokrocznie realizowanych jest kilka autorskich wystaw fotograficznych Ciszewskiego i jego grupy Miasta w Komie. W 2012 roku proklamował z grupą Miasta w Komie Polską Kronikę Komórkową w warszawskiej Zachęcie, która jest kontynuacją Polskiej Kroniki Filmowej i Polskiej Kroniki NonCamerowej. Wykłada od 2009 roku na Uniwersytecie Warszawskim (IKAP), w Tbilisi i Baku.

Współpracował również z Gazetą Wyborczą, Hip Hop Archiwum, Aktivistą, Metropolem i Dziennikiem.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Cezary Ciszewski jest autorem: Wolność jest darem Boga, Muzyka Łączy Pokolenia, WuWuA, Miasta w Komie, Scena Warszawa, KomaPL, Polonia w Komie, Kaukaz w Komie (Baku, Tbilisi, Erywań), Galeria Fotokomórka, TVCentral, Polska Kronika Komórkowa.

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

„Wolność jest darem Boga”

2006 – Nagroda Studia OPUS FILM – Festiwal Mediów „Człowiek w zagrożeniu”

2007 – Srebrny Lajkonik dla najlepszego filmu dokumentalnego – Krakowski Festiwal Filmowy

2007 – Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego – Ogólnopolski Festiwal sztuki Filmowej „Prowincjonalia”

„Warszaffski Walczyk”

2007 – Grand Prix – Warszawskie Alternatywy Filmowe

2008 – Wyróżnienie na festiwalu Pocket Films w Paryżu.

„Gdzie Ci kwiaty”

2007 – Grand Prix – Ogólnopolski festiwal Filmów z Komórki OFFK-a

2008 – Nagroda Główna – Off Camera w kategorii Wydarzenie

„Miasto w Komie” – program telewizyjny

2007 – Grand Prix na Festiwalu Europejskich Telewizji Lokalnych „Wakacyjne Kadry” za najlepszy program telewizyjny

2008 – Nagroda za najbardziej oryginalny program telewizyjny na festiwalu Prix Circom Regional

2008 – Wyróżnienie dla Cezarego Ciszewskiego w kategorii „Najlepszy autor programu kulturalnego” na 15. Przeglądzie i Konkursie Dziennikarskim Oddziałów Terenowych TVP S.A. PiK.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]