Cezary Nawrot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cezary Nawrot (ur. 12 lipca 1931 w Siemianowicach Śląskich, zm. 15 czerwca 2004 w Warszawie) – polski projektant wzornictwa przemysłowego, profesor-wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie[1].

W 1956 roku ukończył studia na Politechnice Warszawskiej i podjął pracę w Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie w charakterze konstruktora i projektanta. Do jego najbardziej znanych projektów związanych z motoryzacją można zaliczyć pojazdy Ogar, Syrenę Sport, Syrenę Bosto, Warszawę 223, Poloneza Caro, motocykl WSK. Projektował również sprzęty gospodarstwa domowego.

W latach 1963-1966 kierował pracownią projektów plastycznych w Centralnej Wzorcowni Artykułów Powszechnego Użytku w Warszawie, później kierował biurem w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku; był również kierownikiem zakładu w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Od 1960 roku był związany z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie (m.in. jako docent i profesor), gdzie kierował Katedrą Wiedzy o Projektowaniu oraz pełnił funkcję dziekana Wydziału Wzornictwa Przemysłowego; był także profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Żonaty, miał córkę Ewę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nawrot Cezary (pol.). W: Encyklopedia PWN [on-line]. Wydawnictwo Naukowe PWN. [dostęp 2013-10-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kto jest kim w Polsce. Informator biograficzny, edycja 3, Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1993.