Cezary Ostrowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cezary Ostrowski
Ilustracja
Cezary Ostrowski 2006
Imię i nazwisko Cezary Maciej Ostrowski
Pseudonim Taz
Data i miejsce urodzenia 30 września 1962
Brzeg
Instrumenty gitara, sampler, keyboard
Gatunki New Wave, Ambient, punk rock, Classic, Yass, rap
Zawód Muzyk, wokalista, producent muzyczny
Aktywność od 1981
Wydawnictwo Sonic
Zespoły
Bexa Lala
Strona internetowa

Cezary Maciej Ostrowski (ur. 30 września 1962 w Brzegu) – polski muzyk, dziennikarz, kompozytor, artysta wizualny. Założyciel zespołu Bexa Lala.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest synem Izabeli i Tomasza Ostrowskich. Po ukończeniu II Liceum Ogólnokształcącego im. Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu i obronił dwa dyplomy w roku 1985: dyplom z rysunku w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego, dyplom z teorii sztuki w pracowni prof. Alicji Kępińskiej.

Żonaty z Danutą Ostrowski, z którą ma dwoje dzieci, Kajetana i Diunę. Mieszka na stałe w Poznaniu.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 1981 założył elektroniczną grupę muzyczną Bexa Lala, znaną również pod nazwami: Leo Patett, Taz, Hagen Baden 235, Mechaniczna Pomarańcza. Grupa ta łączyła różne gatunki muzyki, czerpiąc inspirację z kalifornijskiej grupy The Residents. W 1983 pojawił się pierwszy album artysty Nowy Swing. Na początku lat 90. XX wieku spotkał niezależnego producenta Valentine Slaba. Razem eksperymentowali nad nowymi wówczas gatunkami muzycznymi jak techno, trip-hop, industrial, ambient.

W 2000 roku nawiązał współpracę z Mikołajem Trzaską, artystą wizualnym i muzykiem jazzowym. Razem nagrali album Ostrza, który udostępnili za darmo do pobrania w internecie. W roku 2004 wydał z Marcinem Świetlickim płytę Czołgaj się.

Publikował na łamach gazet: Max, Plastik, Machina, Nowy Nurt, Wprost, Lampa. Ma za sobą wspólne projekty z m.in. takimi artystami jak: Marcin Świetlicki, Kora, Małgorzata Ostrowska, Piotr Bikont. Autor książek Śmierć w Misiu[1] i Las Wieloryb[2].

Aktywista Creative Commons. W roku 2005 jego remiks "freemix-simplemix" znalazł się na płycie The Wired CD: Ripped. Sampled. Mashed. Shared wydanej przez Wired.

Od roku 2006 do roku 2009 zajmował się profesjonalnym tworzeniem i modelowaniem świata wirtualnego w popularnej grze internetowej Second Life jako Cezary Fish.

W roku 2017 został zastępcą dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Ostrowski The-Rite-of-Springs

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cezary Ostrowski, Śmierć w misiu, Warszawa: Warszawska Firma Wydawnicza, 2012, ISBN 978-83-7805-226-5 (pol.).
  2. Cezary Ostrowski, Las Wieloryb, Poznań: Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, 2016, ISBN 978-83-64504-66-2 (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]