Przejdź do zawartości

Cezary Ostrowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cezary Ostrowski
Ilustracja
Cezary Ostrowski 2006
Imię i nazwisko

Cezary Maciej Ostrowski

Pseudonim

Taz

Data i miejsce urodzenia

30 września 1962
Brzeg

Instrumenty

gitara, sampler, keyboard

Gatunki

New Wave, Ambient, punk rock, Classic, Yass, rap

Zawód

Muzyk, wokalista, producent muzyczny

Aktywność

od 1981

Wydawnictwo

Sonic

Zespoły
Bexa Lala
Strona internetowa

Cezary Maciej Ostrowski (ur. 30 września 1962 w Brzegu) – polski muzyk, dziennikarz, kompozytor, artysta wizualny. Założyciel zespołu Bexa Lala.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest synem Izabeli i Tomasza Ostrowskich. Po ukończeniu II Liceum Ogólnokształcącego im. Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu podjął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu i obronił dwa dyplomy w roku 1985: dyplom z rysunku w pracowni prof. Jarosława Kozłowskiego, dyplom z teorii sztuki w pracowni prof. Alicji Kępińskiej.

Żonaty z Danutą Ostrowski, z którą ma dwoje dzieci, Kajetana i Diunę. Mieszka na stałe w Poznaniu.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 1981 założył elektroniczną grupę muzyczną Bexa Lala, znaną również pod nazwami: Leo Patett, Taz, Hagen Baden 235, Mechaniczna Pomarańcza. Grupa ta łączyła różne gatunki muzyki, czerpiąc inspirację z kalifornijskiej grupy The Residents. W 1983 pojawił się pierwszy album artysty Nowy Swing. Na początku lat 90. XX wieku spotkał niezależnego producenta Valentine Slaba. Razem eksperymentowali nad nowymi wówczas gatunkami muzycznymi jak techno, trip-hop, industrial, ambient.

W 2000 roku nawiązał współpracę z Mikołajem Trzaską, artystą wizualnym i muzykiem jazzowym. Razem nagrali album Ostrza, który udostępnili za darmo do pobrania w internecie. W roku 2004 wydał z Marcinem Świetlickim płytę Czołgaj się.

Publikował na łamach gazet: Max, Plastik, Machina, Nowy Nurt, Wprost, Lampa. Ma za sobą wspólne projekty z m.in. takimi artystami jak: Marcin Świetlicki, Kora, Małgorzata Ostrowska, Piotr Bikont. Autor książek Śmierć w Misiu[1] i Las Wieloryb[2].

Aktywista Creative Commons. W roku 2005 jego remiks "freemix-simplemix" znalazł się na płycie The Wired CD: Ripped. Sampled. Mashed. Shared wydanej przez Wired.

Od roku 2006 do roku 2009 zajmował się profesjonalnym tworzeniem i modelowaniem świata wirtualnego w popularnej grze internetowej Second Life jako Cezary Fish.

W roku 2017 został zastępcą dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

W lutym 2019 wydał ambient-jazzowy album The Holly Gomon Crucade[3] wraz z dwójką poznańskich muzyków jazzowych, pianistą Krzysztofem Dysem i trębaczem Maciejem Fortuną.

Ostrowski The-Rite-of-Springs

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cezary Ostrowski, Śmierć w misiu, Warszawa: Warszawska Firma Wydawnicza, 2012, ISBN 978-83-7805-226-5 (pol.).
  2. Cezary Ostrowski, Las Wieloryb, Poznań: Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, 2016, ISBN 978-83-64504-66-2 (pol.).
  3. The Holly Gomon Crucade, by Dys Fortuna Ostrowski [online], Cezary Ostrowski / Bexa Lala [dostęp 2019-02-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]