Chór Akademicki Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chór Akademicki Uniwersytetu Szczecińskiego
Ilustracja
Dyrygent Tadeusz Buczkowski wraz z Chórem Akademickim Uniwersytetu Szczecińskiego w 2009 roku
Dyrygent

Profesor Anna Tarnowska

Państwo

 Polska

Województwo

zachodniopomorskie

Miasto

Szczecin

Instytucja

Uniwersytet Szczeciński

Rok założenia

2006

Chór Akademicki Uniwersytetu Szczecińskiegochór mieszany kierowany przez dyrygentkę Profesor Annę Tarnowską. Jest jedynym tego typu zespołem funkcjonującym w ramach Uniwersytetu Szczecińskiego. Skupia on przede wszystkim studentów, absolwentów i pracowników naukowych swojej macierzystej uczelni, a także innych szczecińskich ośrodków dydaktycznych. Obecnie skład zespołu wynosi około 60 osób.

Chór wykonuje muzykę sakralną i świecką różnych epok, utwory ludowe, współczesne, a także wielkie formy wokalno-instrumentalne (m.in. A Tribute to Queen , IX Symfonia Ludwig'a van Beethovena czy To the Mothers in Brazil Lars'a Jansson'a), koncertując zarówno w kraju, jak i za granicą. Zespół w ciągu ostatnich lat zdobył wiele nagród oraz wyróżnień m.in. w Warszawie, Chełmnie czy Hiszpanii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zespół powstał w październiku 2006 roku z inicjatywy ówczesnego dziekana WNEiZ prof. zw. dra hab. Edwarda Urbańczyka oraz dra Tadeusza Buczkowskiego, dyrygenta od wielu lat związanego ze szczecińską chóralistyką.

W ciągu 5 lat istnienia chór zdołał opracować bardzo szeroki repertuar (utwory autorstwa m.in. W.A. Mozarta, F.J. Haydna, G.F. Händla, W. Kilara, D. Bortnianskiego, M. Gomółki, Wacława z Szamotuł, J. Busto, C. Orffa czy szczecińskiego kompozytora, Marka Jasińskiego), który pozwolił mu koncertować nie tylko w Szczecinie, ale również poza jego granicami.

Przełomowy dla działalności chóru okazał się być rok 2009. Rozpoczął się on od zdobycia przez zespół wyróżnienia na XV Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Na jesieni tego samego roku nagrał on swoją pierwszą płytę - album Witaj Gwiazdko Złota, zawierający najpiękniejsze polskie i zagraniczne kolędy oraz pastorałki. W grudniu zaś, chór odbył pierwsze w swojej historii zagraniczne tournée, podczas którego reprezentował Szczecin jako miasto ubiegające się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Zespół zaśpiewał wówczas m.in. w Paryżu i w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Koncert dla europarlamentarzystów chór powtórzył także w grudniu kolejnego roku, podczas swojej drugiej zagranicznej trasy koncertowej - tym razem występując w Strasburgu. Kilka miesięcy wcześniej, tj. w maju 2010 w ramach obchodów 25-lecia Uniwersytetu Szczecińskiego zespół wykonał wspólnie z chórem ówczesnej Katedry Edukacji Artystycznej, Mszę Koronacyjną C-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Rok później, w maju 2011 z okazji Jubileuszu 5-lecia istnienia zespołu, wraz z Chórem, Orkiestrą i solistami szczecińskiej Opery na Zamku, chór wykonał Mszę Nelsońską d-moll Franza Josepha Haydna. W uroczystym koncercie, którego zapis został wydany na płycie DVD, wziął również udział słynny polski skrzypek Konstanty Andrzej Kulka.

W styczniu 2012 roku chór wziął udział w VII Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, na którym zdobył tytuł Laureata Srebrnego Pasma oraz Puchar Przewodniczącego Rady Miasta Chełmna. Trzy miesiące później, tj. w kwietniu tego samego roku, zespół wystąpił w Filharmonii Berlińskiej na zaproszenie Chóru Radia Berlin i Berlińskiej Radiowej Orkiestry Symfonicznej, gdzie wspólnie z nimi wykonał Mszę Nelsońską d-moll Franza Josepha Haydna.

Wybrane osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Kadra[edytuj | edytuj kod]

  • dr Tadeusz Buczkowski - dyrygent
  • Michał Landowski - akompaniator, nauczyciel głosowy
  • Lucyna Boguszewska - emisja głosu
  • Zofia Stemporowska - nauczyciel głosowy
  • Hubert Kiszka - nauczyciel głosowy
  • Rafał Bigott - nauczyciel głosowy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]