Chłoniaki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chłoniaki
lymphoma
Ilustracja
Chłoniak grudkowy w węźle chłonnym
ICD-10

C81
Ziarnica złośliwa [choroba Hodgkina]

ICD-10

C82
Chłoniak nieziarniczy guzkowy [grudkowy]

ICD-10

C83
Chłoniak nieziarniczy rozlany

ICD-10

C84
Obwodowy i skórny chłoniak z komórek T

ICD-10

C85
Inne i nieokreślone postacie chłoniaka nieziarniczego

ICD-10

C88
Złośliwe choroby immunoproliferacyjne

ICD-10

C90
Szpiczak mnogi i nowotwory złośliwe z komórek plazmatycznych

ICD-10

C91
Białaczka limfatyczna

Chłoniaki (łac. lymphoma) – choroby nowotworowe wywodzące się z układu chłonnego (limforetikularnego). Najczęściej objawiają się powiększeniem węzłów chłonnych lub wątroby i śledziony. Wszystkie chłoniaki są nowotworami złośliwymi, choć wyróżnia się postacie o mniejszej i większej złośliwości. Chłoniaki przebiegające z pierwotnym zajęciem szpiku nazywane są białaczkami (zespół leukemia-lymphoma). Chłoniaki leczone są głównie chemioterapią i radioterapią. W postaciach zlokalizowanych możliwe jest leczenie operacyjne.

Zaklasyfikowanie nowotworu do chłoniaków opiera się na dodatnim wyniku dla LCA (ang. leukocyte common antigen) w badaniu immunocytochemicznym. Chłoniakom towarzyszy zazwyczaj wysoka aktywność LDH[1][2]. Tradycyjnie chłoniaki dzieli się na chłoniaki nieziarnicze i ziarnicę złośliwą (chłoniak Hodgkina).

Według WHO chłoniaki dzieli się:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Grażyna Poniatowska-Broniek, Marian Sulik. Wybrane chłoniaki śródpiersia. II. Pierwotny chłoniak śródpiersia (grasiczy) z dużych komórek B (PMBL). „Pol. Ann. Med.”. 15 (1), s. 43–50, 2008. 
  2. Grzegorz Rymkiewicz, Anna Pastwińska, Agnieszka Druzd-Sitek, Katarzyna Błachnio, Barbara Pieńkowska-Grela, Jan Walewski. Prekursorowy chłoniak śródpiersia z cechami dwukierunkowego różnicowania i translokacją t(10;11)(p12;q21). „Onkologia w Praktyce Klinicznej”. 1 (2), s. 120–127, 2005.