Chłop (Bruzda Zbąszyńska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chłop
Ilustracja
Chłop – widok od strony północno-wschodniej
Położenie
Państwo  Polska
Region Bruzda Zbąszyńska
Wysokość lustra 53,7 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 2,278 km²
Głębokość
• średnia
• maksymalna

9,0 m
23,0 m
Hydrologia
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie gminy Pszczew
Mapa konturowa gminy Pszczew, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Chłop”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Chłop”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Chłop”
Położenie na mapie powiatu międzyrzeckiego
Mapa konturowa powiatu międzyrzeckiego, po prawej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Chłop”
Ziemia52°26′51″N 15°47′53″E/52,447500 15,798056

Chłop (niem. Kloppsee) – jezioro rynnowe o powierzchni 227 ha i średniej głębokości 9 m (max głębokość 23 m)[1], położone w Pszczewskim Parku Krajobrazowym, w tzw. rynnie jezior Zbąszyńskich.

Jezioro ma urozmaiconą linię brzegową. Jego pagórkowate obrzeże jest w większości porośnięte lasami. Dzięki swoim walorom przyrodniczym i czystości jezioro jest wykorzystywane turystycznie. Znajduje się tu kilka ośrodków wczasowych oraz pól namiotowych. Około 1 km od północnego krańca zbiornika położona jest miejscowość Pszczew.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]