Przejdź do zawartości

Ch’ŏlgam Toyun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ch'ŏlgam Toyun
도윤
Data urodzenia

797

Data i miejsce śmierci

868)
klasztor Hŭngyŏng, góra P'ungak

Szkoła

saja

Linia przekazu
Dharmy zen

Nanquan Puyuan

Nauczyciel

Nanquan Puyuan

Następca

Chinghyo Chŏljung

Zakon

sŏn

Ch'ŏlgam Toyun (lub Togyun, 도윤/道允; ur. 797, zm. 868) – koreański mistrz sŏn; jego linia przekazu nazywana jest szkołą saja.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z arystokratycznej rodziny w Silli. Urodził się Hanju, w rodzinie Pak. Mnichem został w wieku 18 lat. Prawdopodobnie było to w klasztorze Kwisin, gdzie studiował przez długi czas Sutrę Awatamsakę. Nie był jednak w pełni zadowolony z "Doktryny Doskonałości i Całkowitości" (głównej nauki szkół hwaŏm) i podjął życie wędrownego mnicha, czyli – używając określenia sŏn – "chmura była jego kocem, a strumień poduszką".

W 825 r. udał się do Chin i został uczniem Nanquana Puyuana jednego z największych uczniów mistrza chan Mazu Daoyi. Toyun otrzymał od Nanquana przekaz Dharmy i po jego śmierci powrócił w 847 r. do ojczyzny.

Wybudował mały klasztor Hŭngyŏng w Górach Diamentowych na górze P'ungak. Pozostał tam do końca życia. Cieszył się szacunkiem u króla Kyŏngmuna. Jednak czy jest także budowniczym klasztoru Ssangbong jest niepewne.

Zmarł 8 dnia 4 miesiąca 868 r.

Jego najwybitniejszym uczniem był Chinghyo Chŏljung (826–900), który wybudował klasztor sŏn na górze Saja, tworząc jedną z tzw. dziewięciu górskich szkół sŏn.

Linia przekazu Dharmy zen[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza liczba oznacza liczbę pokoleń mistrzów od 1 Patriarchy indyjskiego Mahakaśjapy.

Druga liczba oznacza liczbę pokoleń od 28/1 Bodhidharmy, 28 Patriarchy Indii i 1 Patriarchy Chin.

Trzecia liczba oznacza początek nowej linii przekazu w danym kraju.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Red. Lewis R. Lancaster i C.S. Yu. Assmiliation of Buddhism in Korea. Religious Maturity and Innovation in the Silla Dynasty. Asian Humanities Press. (bmw) 1991 ISBN 0-89581-889-2
  • Soeng Sunim Mu, Thousand Peaks. Korean Zen - Tradition & Teachers, wyd. Rev. ed, Cumberland: Primary Point Press, 1991, ISBN 0-942795-02-4, OCLC 23896092.