Chaim Kaniewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chaim Kaniewski
חיים קנייבסקי
Chaim Kaniewski
Lata życia ur. 1928
Rabin Chaim Kaniewski, 2006.

Chaim Kaniewski, hebr. חיים קנייבסקי (ur. 8 stycznia 1928) – litwacki rabin charedi i posek (autorytet halachiczny) mieszkający w Bene Berak w Izraelu.

Jest autorem kilku książek poświęconych religijnemu prawu żydowskiemu, takich jak Derech Emuno (דרך אמונה Ścieżka Wiary) poświęconej przepisom związanym z uprawą ziemi, Szone Halachos (שונה הלכות) - popularna praca systematyzująca myśli zawarte w Miszna Berura. Jego wykładnia rabiniczna dotycząca praw modlitwy jest zebrana w Iszei Isroel[1].

Jest synem rabina Jaakowa Israela Kaniewskiego, zięciem rabina Josefa Szoloma Eliasziwa, jest również blisko spokrewniony z rabinem Abrahamem Jeszajahu Karelicem znanym jako Chazon Isz. Wszyscy oni są wybitnymi znawcami Tory XX wieku.

Rabin Kaniewski znany jest ze stronienia od polityki. Tysiące ludzi odwiedza rabina każdego roku, prosząc o poradę dotyczącą przepisów religijnych.

W marcu 2008 rabin Kaniewski został poproszony o wydanie opinii na temat zwolnienia pewnego Araba pracującego w jednej z jesziw w Bene Berak. W jego opinii Żyd nie powinien zatrudniać Arabów, a zwłaszcza nie w jesziwe[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Podano tu wymowę aszkenazyjską tytułów książek, a więc właściwą dla wymowy stosowanej przez Charedi w Bene Berak
  2. When Rabbis Give Less Than Sage Advice on Arabs - artykuł po angielsku