Chainsaw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chainsaw
Ilustracja
Maciej „Maxx” Koczorowski podczas koncertu w Rzeszowie (listopad 2006)
Rok założenia 1997
Pochodzenie  Polska
Gatunek heavy metal[1]
Strona internetowa

Chainsaw – polski zespół heavymetalowy powstały w lipcu 1997 w Bydgoszczy. W 2010 roku zespół zawiesił działalność. W lipcu 2011 zespół wznowił działalność[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy skład zespołu przedstawiał się następująco: Maciej „Maxx” Koczorowski (wokal), Jarosław Gajczuk-Zawadzki (gitara), Marcin „Siwy” Gajczuk-Zawadzki (perkusja), Paweł „Ostry” Ostropolski (bass) oraz Marcin Kuras (gitara). Muzycy ci nagrali w 1997 dwie kasety z coverami oraz pierwszymi własnymi kompozycjami pt. First Steps i Second Steps. W 1998 miejsce Kurasa zajął Sebastian „Bigos” Ostrowski. Chainsaw grał coraz więcej koncertów w regionie, zespół zarejestrował także swoje pierwsze demo pod tytułem „Frogs”.

Kolejnym ważnymi etapami w historii grupy było dołączenie Daniela „Demona” Karwickiego (bas) oraz Arkadiusza „Rygla” Rygielskiego (gitara). Z tymi muzykami w składzie zespół nagrał w pilskim „Studio Q” swój pierwszy profesjonalny materiał o nazwie Chainsaw. Nie zyskał on jednak uznania zarówno krajowych, jak i zagranicznych wydawców, wskutek czego pozostał rozprowadzany jako 42-minutowe demo na nośnikach CD-R. Do dziś Chainsaw rozeszło się w ilości ponad 1000 sztuk, stając się jedną z najbardziej popularnych demówek ostatnich lat w polskim podziemiu heavymetalowym.

W okresie 2000-2002 Chainsaw wystąpił na licznych koncertach u boku między innymi Turbo, Kat, Ceti, Acid Drinkers czy też Hunter. Przez wiele magazynów (m.in. Metal Hammer, Heavy Metal Pages) został uznany największą nadzieją polskiego melodyjnego heavy metalu. Kolejnym wydawnictwem w historii grupy był album Electric Wizards z 2002 (nagrany ponownie w „Studio Q”). Pierwsze wydanie tego krążka zostało całkowicie sfinansowane ze środków zespołu, w lipcu 2003 materiałem zainteresowała się jednak niemiecka Shark Records. Efektem tego było wypuszczenie tego wydawnictwa w Europie Zachodniej przez tę wytwórnie, a także na jej licencji w Polsce przez Metal Mind Productions. Reedycja Electric Wizards sygnowana przez Shark Records/MMP została z przyczyn prawnych podpisana jako „The Chainsaw” a nie „Chainsaw”.

W ramach promocji albumu zespół wystąpił na kilkudziesięciu koncertach, wśród których najbardziej godne odnotowania są udziały w festiwalach Hell Fest (wspólnie z Ancient Rites), Rock Węgorzewo (wspólnie z Hunter, Sweet Noise), Metalmanii 2004 oraz „Rock Against Terrorism” (wspólnie z Sylvan, Riverside, Corruption). Grupa zagrała także support podczas warszawskiego koncertu zespołu Classic Whitesnake (złożonego z byłych muzyków Black Sabbath oraz Whitesnake). We wrześniu 2004 Chainsaw podpisał kontrakt z Empire Records na wydanie albumu The Journey into the Heart of Darkness, którego premiera miała miejsce 25 lutego 2005.

W ramach promocji wydawnictwa Chainsaw zagrało ponad 50 koncertów w Polsce, Czechach, Słowacji i Niemczech występując zarówno na dużych festiwalach (BasinFire Fest - Czechy, More Than Fest - Słowacja, Dratofest - Czechy, Hunterfest - Polska), jak i klubowych koncertach (dwie trasy koncertowe po Polsce). Zespół wziął również udział 11 grudnia 2005 w charytatywnym koncercie pamięci byłego perkusisty Vader - Docenta.

Po intensywnym okresie występów live Chainsaw rozpoczęło sesję nagraniową swojego trzeciego albumu. Premiera A Sin Act odbyła się w październiku 2006 (ponownie nakładem Empire Records)[3]. W ramach promocji płyty zespół w listopadzie 2006 udał się na trasę koncertową wspólnie z byłym wokalistą Iron Maiden - Paulem Di’Anno oraz na początku 2007 z grupą Turbo.

W czerwcu 2008 zespół wydał swój czwarty album Acoustic Strings Quartet. Zawiera on nowe aranżacje wybranych utworów opublikowanych wcześniej przez grupę. Również w czerwcu zespół odbył w Studio X w Olsztynie sesję nagraniową planowanej na 23 lutego 2009 płyty Evilution.

2 sierpnia 2008 zespół wystąpił na festiwalu Wacken Open Air, gdzie zajął drugie miejsce w światowym finale. W listopadzie Chainsaw opuścił basista Marek Jerchewicz. Zastąpił go były członek grup Butelka i Janusz Niekrasz Band, Paweł Kociszewski.

17 lutego 2010 grupa zawiesiła działalność[4]. Jednak w lipcu 2011 muzycy podjęli decyzję o reaktywacji grupy.

1 czerwca 2012 gitarzysta i współzałożyciel, Jarosław Gajczuk-Zawadzki, podjął decyzję o opuszczeniu zespołu. Jego miejsce zajął Arkadiusz Kaczmarek, gitarzysta prog-metalowej formacji LFG[5].

Muzycy[edytuj | edytuj kod]

Obecny skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Byli członkowie[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Dema[edytuj | edytuj kod]

Inne[edytuj | edytuj kod]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Rok Kategoria Tytułem Nagroda Nota Źródło
2015 Kreacja aktorska „Distant Dreams" Yach Film Nominacja [6]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chainsaw (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2010-02-20].
  2. Wznowienie działalności (pol.).
  3. Chainsaw: Nowy utwór w sieci (pol.). rockmetal.pl. [dostęp 2010-08-05].
  4. Chainsaw zawiesza działalność (pol.). http://freeshit.pl/,+2.03.2010.+[dostęp 2010-03-06].
  5. Zmiana na stanowisku gitarzysty (pol.). https://www.facebook.com/ChainsawPL,+21.12.2012.+[dostęp 2012-12-21].
  6. Yach Film 2015: Znamy nominacje (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2015-12-13].