Chajka Grossman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chajka Grossman, 1984

Chajka Grossman-Orkin (ur. 20 listopada 1919 w Białymstoku, zm. 26 maja 1996 w Ewron) – izraelska polityk, członkini Knesetu. W młodości aktywna działaczka syjonistyczna w Europie, partyzantka, uczestniczka i organizatorka powstań w gettach w Polsce i na Litwie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Chajka Grossman urodziła się w Białymstoku. Jako nastolatka wstąpiła do Haszomer Hacair, socjalistyczno-syjonistycznego ruchu młodzieżowego. Jako jego lider w Polsce, została wysłana do Brześcia Litewskiego, w celu zorganizowania działalności tegoż ruchu w mieście i okolicy.

Po wybuchu II wojny światowej, przeniosła się do Wilna, gdzie była aktywna w kierownictwie podziemnego Ha-Szomer Ha-Cair. Po hitlerowskiej inwazji na Związek Radziecki w 1941 roku, wróciła do Białegostoku, gdzie pomagała w organizacji konspiracyjnej w getcie. Na podstawie podrobionych polskich dokumentów na nazwisko Halina Woranowicz, działała jako kurier między gettami w Białymstoku, Wilnie, Lublinie i Warszawie. Jej polska tożsamość pozwoliła jej kontaktować się z formującym się oddziałami partyzanckimi w lasach Polski i Litwy oraz kupować i przemycać broń do getta. W 1943 roku wybuchło powstanie w getcie białostockim. Początkowo brała udział w walkach ulicznych, następnie opuściła getto, aby organizować ratunek dla ocalałych i pomagać w przedostaniu do grup partyzanckich stacjonujących w pobliskich lasach.

Po wojnie pracowała w Centralnym Komitecie Żydów Polskich, który opiekował się setkami tysięcy uchodźców i ocalałych Żydów. W 1948 została odznaczona Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy[1].

Wyemigrowała do Palestyny w 1948 roku. W 1949 roku napisała książkę Ludzie podziemia i wyszła za mąż za Meira Orkina. W tym samym roku urodziła pierwszą córkę.

Była sekretarzem hajfijskiego oddziału Mapam (Zjednoczonej Partii Robotniczej). W latach 1969–1981, a następnie 1984–1988 był członkinią Knesetu z ramienia Mapam. Jako parlamentarzystka skupiła się na kwestiach społecznych i sprawach statusu kobiet.

W 1993 roku zapadła w śpiączkę, która trwała trzy lata, aż do jej śmierci 26 maja 1996 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]