Przejdź do zawartości

Chalifa ibn Salman Al Chalifa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chalifa ibn Salman Al Chalifa
Ilustracja
Chalifa ibn Salman Al Chalifa (2010)
Data i miejsce urodzenia

24 listopada 1935
Al-Dżasra

Data i miejsce śmierci

11 listopada 2020
Rochester

1. Premier Bahrajnu
Okres

od 16 grudnia 1971
do 11 listopada 2020

Przynależność polityczna

bezpartyjny

Poprzednik

urząd utworzony

Następca

Salman ibn Hamad ibn Isa Al Chalifa

Odznaczenia
Order Al Chalifa I klasy (Bahrajn) Order Dwóch Rzek I klasy (Irak) Wielka Wstęga Orderu Odrodzenia (Jordania) Wielki Łańcuch Orderu Lakanduli (Filipiny) Wielki Łańcuch Orderu Sikatuny (Filipiny)

Chalifa ibn Salman Al Chalifa (ur. 24 listopada 1935 w Al-Dżasrze, zm. 11 listopada 2020 w Rochester[1]) – bahrański polityk, arystokrata i przedsiębiorca, premier Bahrajnu w latach 1971–2020.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był stryjem obecnego króla Bahrajnu – Hamada ibn Isy Al Chalify i bratem poprzedniego władcy kraju, emira Isy ibn Salmana Al Chalify, który mianował go na stanowisko szefa rządu[2]. Na mocy reformy konstytucyjnej z 2002 roku, stracił znaczną część uprawnień na rzecz króla i parlamentu, ale postanowił pozostać na stanowisku[3].

Zmarł 11 listopada 2020 w Rochester w wieku 84 lat, tego samego dnia król Hamad mianował nowym premierem następcę tronu, księcia Salmana[4]. W związku z jego śmiercią władze Bahrajnu zarządziły siedmiodniową żałobę narodową z flagami opuszczonymi do połowy masztu, zamkniętymi instytucjami rządowymi i ministerstwami na trzy dni[5]. Bangladesz ogłosił 17 listopada dniem żałoby narodowej z flagami opuszczonymi do połowy masztu[6][7].

Był uważany za najbogatszego członka rodziny królewskiej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]