Przejdź do zawartości

Chalkolit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miedziany topór z epoki miedzi znaleziony w okolicach Hajdúdorog na Węgrzech

Chalkolit (od gr. chalkós — miedź i lithos — kamień), także eneolit lub epoka miedzi – jedna z epok prehistorii, okres przejściowy między archeologicznymi epokami kamienia i brązu, w którym u ludów neolitycznych pojawiły się pierwsze użytkowe wyroby z metalu, głównie z miedzi (narzędzia, broń, ozdoby), obok pozostających wciąż w powszechnym użyciu narzędzi wyrabianych z krzemienia i in. kamienia.

Czas trwania eneolitu był zróżnicowany terytorialnie. Na ziemiach dzisiejszej Polski pierwsze wytwory z miedzi pojawiły się w drugiej połowie IV tysiąclecia p.n.e. w kulturze lendzielskiej i grupach kultury polgarskiej, jednak w porównaniu z terenami naddunajskimi i południowoeuropejskimi są to znaleziska niezbyt liczne i głównie z importu. Znane są również ślady rodzimego odlewnictwa i kucia miedzi (Złota k. Sandomierza).

Na ziemiach czeskich okres ten trwał między 4400 a 2000 lat p.n.e.

W Egipcie chalkolit trwał w latach między 5500-3100 p.n.e. W Europie (kultura Vinča) odkryto przemyślny warsztat hutnictwa miedzi z kominem i rurami napowietrzającymi datowany na ten sam początkowy okres. Znaleziono ozdobne figurki miedziane[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prehistoric women had passion for fashion | Reuters [online], www.reuters.com [dostęp 2017-11-22] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tadeusz Dziekoński: Metalurgia miedzi w osadzie kultury ceramiki wstęgowej malowanej w Złotej pow. Sandomierz. Studia dziejów górnictwa i hutnictwa, Vol. 7
  • Zbigniew Bukowski: Pamiętnik muzeum miedzi. Okręgowe muzeum miedzi w Legnicy. Legnica: Wyd. Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Legnicy, 1982

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]