Chamat Tiberias

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Park Narodowy Chamat Tverja
Hamat Tiberias zodiac mosaic.jpg
Mozaika podłogowa w synagodze Chamat Tiberias
Położenie Dystrykt Północny,  Izrael
Siedziba Tyberiada
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Park Narodowy Chamat Tverja
Park Narodowy Chamat Tverja
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Park Narodowy Chamat Tverja
Park Narodowy Chamat Tverja
Ziemia 32°45′58″N 35°33′03″E/32,766111 35,550833
Strona internetowa parku

Chamat Tiberias (hebr. חמת טבריה) - park narodowy obejmujący park archeologiczny starożytnego miasta, położony nad Jeziorem Tyberiadzkim na północy Izraela.

Położenie[edytuj]

Park archeologiczny znajduje się na wysokości 209 metrów p.p.m. na południowo zachodnim wybrzeżu Jeziora Tyberiadzkiego, w depresji Doliny Jordanu na północy Izraela. W odległości 2,5 km na północny zachód znajduje się miasto Tyberiada. Okoliczne zbocza stromo wznoszą się w kierunku zachodnim na górę Har Menor (240 m n.p.m.). Ze zboczy spływają strumienie Chamat i Menorim.

Historia[edytuj]

Park Narodowy Chamat Tverja
Chamat Tiberias w 1925 roku
Greckie napisy na mozaice podłogowej w synagodze Chamat Tiberias

Około 18 roku zostało założone przez króla Heroda Antypasa pobliskie miasto Tyberiada. Było ono ówczesną stolicą Galilei[1]. Jakiś czas później w jej sąsiedztwie powstało niezależne miasto Hamat. Po upadku w 135 roku powstania Bar-Kochby osiedliło się tutaj wielu słynnych żydowskich rabinów. Hamat Tiberias słynęło z gorących źródeł, których lecznicze właściwości były znane już w starożytności. Z tego powodu wybudowano tutaj łaźnie i baseny kąpielowe. Na przełomie II i III wieku wzniesiono tutejszą synagogę. W IV wieku wybudowano drugą synagogę. Arabski podróżnik i geograf Al-Muqaddasi odwiedził w 985 roku Tyberiadę i opisał ją jako "stolicę Prowincji Jordanii i miasto w Dolinie Kanaan ... Miasto jest wąskie, gorące latem i niezdrowe ... Jest tu osiem gorących łaźni z niezliczonymi basenami wrzącej wody, w których nie potrzeba wykorzystywać paliwa. Na rynku stoi duży i dobry meczet"[2]. W 1033 roku Tyberiadę zniszczyło trzęsienie ziemi. Prawdopodobnie równocześnie zniszczeniu uległo Hamat Tiberias, które następnie zostało zapomniane[3].

Gdy w 1920 roku prowadzono prace budowlane przy budowie drogi z Tyberiady na południe wzdłuż brzegów jeziora Tyberiadzkiego, natrafiono na starożytne ruiny. Odkryty grecki napis na mozaice podłogowej wskazywał, że są to ruiny synagogi z Hamat Tiberias. Prace wykopaliskowe rozpoczął rok później Nachum Slouschz. Były to pierwsze żydowskie prace archeologiczne prowadzone w Brytyjskim Mandacie Palestyny[4]. Dla ochrony parku archeologicznego i unikalnego zespołu gorących źródeł, utworzono Park Narodowy Hamat Tverja.

Park narodowy[edytuj]

Główną atrakcją parku Narodowego są gorące źródła. W tym miejscu z ziemi wybija siedemnaście gorących źródeł. Już w starożytności odkryto ich lecznicze oraz wzmacniające właściwości. Naturalne termalne źródła koją schorzenia reumatyczne i mięśniowe. Ze źródeł wydobywają się wody bogate w związki siarki, chlorowodorku i soli wapiennych, które mają świetne działanie lecznicze w schorzeniach takich, jak reumatyzm i artretyzm, a także zaburzenia układu nerwowego i rozrodczego. Wybudowano tutaj piękne i godne odwiedzenia łaźnie. Lista dostępnych zabiegów jest bardzo bogata, ale zarazem bardzo droga. Znajduje się jednak bardzo wielu chętnych, którzy spędzają długie godziny na leczniczych seansach w zasiarczonej wodzie[5].

Park archeologiczny obejmuje pozostałości dwóch synagog z mozaikami podłogowymi.

Turystyka[edytuj]

Czas zwiedzania parku wynosi około 1 godziny. Przy wejściu jest Hammam Suleiman Museum[6].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Tiberias (ang.). W: Jewish Encyclopedia [on-line]. [dostęp 2012-06-18].
  2. Guy Le Strange: Palestine under the Moslems. London: 1890, s. 334-337.
  3. Zev Vilnay: The Guide to Israel. Jerusalem: 1972, s. 486.
  4. S. Fine: Art and Judaism in the Greco-Roman World: Toward a new Jewish Archaeology. Cambridge: 2005, s. 22.
  5. Izrael.badacz.org: Turystyka - Tyberiada (pol.). [dostęp 2012-06-18].
  6. Hamat Tverya National Park (ang.). W: Israel Nature and Parks Authority [on-line]. [dostęp 2012-06-18].