Chaos: The Battle of Wizards

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chaos: The Battle of Wizards
Projektant Julian Gollop
Artysta Julian Gollop
Data wydania 1985
Gatunek strategiczna gra turowa
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa w trybie hot seat
Język angielski
Wymagania sprzętowe
Platforma ZX Spectrum
Nośniki Kaseta
Kontrolery klawiatura

Chaos: The Battle of Wizardskomputerowa strategiczna gra turowa osadzona w świecie fantasy, stworzona przez Juliana Gollopa, wydana w 1985 przez Games Workshop na ZX Spectrum. W 1990 roku powstała kontynuacja Lords of Chaos, a w 2015 doczekała się kontynuacji zatytułowanej Chaos Reborn[1][2].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gracze wcielają się w walczących między sobą magów. Każdy z nich może być kontrolowany przez gracza lub komputer. Magowie posiadają przeróżne, dobierane losowo czary, w tym proste ataki, a także czary przyzywające stworzenia takie jak smoki czy wampiry, zmieniające pole bitwy, dodające broń lub zwiększające możliwości obronne. Rozgrywka polega na rzucaniu określonych czarów raz na turę, przemieszczaniu przyzwanych jednostek po polu bitwy, używaniu kolejnych czarów, a celem jest wygrana z przeciwnikami[3][4]. Dostępne jednostki różnią się od siebie umiejętnościami (np. smok czy pegaz latają, ignorując istniejące przeszkody, inne stworzenia dysponują atakami dystansowymi), siłą i odległością, którą mogą przebyć w trakcie ruchu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chaos Reborn (PC) | GRYOnline.pl, www.gry-online.pl [dostęp 2017-11-17] (pol.).
  2. ! X-COM Co-Creator Julian Gollop Making Chaos Sequel | Rock, Paper, Shotgun, www.rockpapershotgun.com [dostęp 2017-11-17] (ang.).
  3. Chaos : Battle of the Wizards | Retro Gamer, www.retrogamer.net [dostęp 2017-12-02] (ang.).
  4. Gamasutra:David's Blog -Lord of Chaos (Reborn): An Int, www.gamasutra.com [dostęp 2017-12-02] (ang.).