Character Strengths and Virtues

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Martin Seligman, jeden z autorów książki

Character Strengths and Virtues – książka z 2004 r. na temat dążeń i kompetencji ludzkich, której autorami są psychologowie Christopher Peterson i Martin Seligman z University of Pennsylvania. Wchodzi w skład tzw. psychologii pozytywnej[1].

Autorzy przeprowadzili przekrojowe badania wśród przedstawicieli wielu kultur i religii, aby odkryć czy i jakie są wspólne dążenia i wspólne wartości wśród całej ludzkości.

Czytaliśmy Arystotelesa i Platona, Akwinatę i Augustyna, Stary Testament i Talmud, Konfucjusza, Buddę, Lao-tse, Buszido, Koran, Beniamina Franklina i Upaniszady – razem ze dwieście katalogów cnót. Ku naszemu zaskoczeniu niemal z każda tych tradycji rozrzuconych po całej ziemi na przestrzeni trzech tysięcy lat ceniła sześć cnót: Mądrość, Odwagę, Miłość i Człowieczeństwo, Sprawiedliwość, Umiarkowanie, Duchowość i transcendencję.

Szczegóły oczywiście się różnią, odwaga co innego znaczy dla samuraja, a co innego dla Platona, a człowieczeństwo u Konfucjusza nie jest identyczne z caritas u Akwinaty. Ale ich powszechność jest faktyczna i dość zadziwiająca dla tych z nas, którzy zostali wychowani w moralnym relatywizmie, którzy zakładają, że cnoty są jedynie kwestią społecznej konwencji, ściśle związaną z miejscem i czasem, w jakim znalazł się obserwator. Dlatego odkrycie, że istnieje nie mniej niż sześć cnót, które są cenione przez wszystkie ważniejsze tradycje religijne i kulturowe była dla nas szokiem.

Martin Seligman (Authentic Hapiness, New York, Free Press, 2002)

24 siły charakteru[edytuj | edytuj kod]

Doszli do wniosków, że ludzkie dążenia można streścić w 24 zasadach, zawartych w 6 grupach[2]:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]