Przejdź do zawartości

Charente-Maritime

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Charente-Maritime
Departament
Ilustracja
La Rochelle – prefektura departamentu Charente-Maritime
Herb Flaga
Herb Flaga
Dewiza: Ouvre de nouveaux horizons
(Otwórz się na nowe horyzonty)
Państwo

 Francja

Region

 Nowa Akwitania

Prefektura

La Rochelle

Kod ISO 3166-2

FR-17

Powierzchnia

6864 km²

Populacja (2010[1])
• liczba ludności


622 323

• gęstość

90 os./km²

Szczegółowy podział administracyjny
Liczba podprefektur

5

Liczba kantonów

51

Liczba gmin

463

Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa

Charente-Maritime () – departament w zachodniej Francji, nad wybrzeżem Zatoki Biskajskiej (Ocean Atlantycki), w regionie Nowa Akwitania (do 2015 roku Poitou-Charentes). Oznaczony jest numerem 17. Ośrodkiem administracyjnym i największym miastem departamentu jest La Rochelle.

Utworzony podczas rewolucji francuskiej 4 marca 1790, nosił pierwotnie nazwę Charente-Inférieure. W 1941 roku otrzymał obecną nazwę, którą zawdzięcza położeniu nad ujściem rzeki Charente do oceanu. Departament jest podzielony na pięć okręgów (arrondissement)[2]. W 2023 roku w skład departamentu wchodziły 463 gminy[3] (lista).

La Rochelle jest prefekturą departamentu od 1810

Departament ma bardzo urozmaiconą linię brzegową; znajduje się przy największym estuarium w Europie Zachodniej – Żyrondzie. Przez Charente-Maritime płynie wiele rzek; najdłuższą jest Charente. W departamencie nie ma dużych ośrodków miejskich, które miałyby cechy aglomeracji, jednak są tam mniej zrównoważone[doprecyzuj] sieci średnich i mniejszych miast, z których głównymi są La Rochelle, Saintes, Rochefort i Royan.

W gospodarce podstawową rolę odgrywa zróżnicowane rolnictwo oraz hodowle skorupiaków, największe we Francji. W Charente-Maritime nigdy nie było wielkich ośrodków przemysłowych. Wiodącym sektorem gospodarki stały się usługi. Prawie trzy czwarte miejsc pracy zajmowane są przez sklepy, administrację, usługi finansowe, zaawansowane usługi i turystykę. Turystyka jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się segmentem gospodarki.

Produktem regionalnym tego departamentu jest omułek jadalny (Mytilus edulis).

 

Miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Największe miejscowości departamentu (w nawiasach liczba ludności w 2021 roku[3]):


Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Dobre warunki klimatyczne, znaczące dziedzictwo architektoniczne i środowiskowe, ciekawe życie kulturalne oraz różnorodna linia brzegowa (atrakcyjne wybrzeże, wyspy) powoduje, że Charente-Maritime jest największym ośrodkiem turystycznym Francji na wybrzeżu Atlantyku, oraz najważniejszym we Francji po Lazurowym Wybrzeżu.


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. INSEE: Populations légales 2010 pour les départements et les collectivités d'outre-mer. [dostęp 2013-09-07]. (fr.).
  2. Chiffres clés. [dostęp 2013-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-15)]. (fr.).
  3. a b c France par commune – Population municipale 2021. [w:] Statistiques locales [on-line]. Insee. [dostęp 2023-01-15]. (fr.).