Charing Cross Road

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Charing Cross Road, widok na północ
Księgarnia Foyles, 2006

Charing Cross Road – ulica w londyńskiej dzielnicy Westminster. Jej początek znajduje się przy kościele St Martin-in-the-Fields, stojącego w północno-wschodnim rogu Trafalgar Square, a koniec na St Giles Circus (skrzyżowanie z Oxford Street). Nazwa pochodzi od znajdującej się w pobliżu stacji kolejowej Charing Cross.

Ulica powstała w związku z budową Shaftesbury Avenue na mocy ustawy parlamentu z 1877 roku, obie ulice zostały otwarte w latach 1886-1887. Miały one ulepszyć komunikację w centralnym Londynie, m.in. w związku z otwarciem stacji Charing Cross w 1864 roku. Architektem odpowiedzialnym za wyznaczenie trasy ulicy był George Vulliamy[1].

Charing Cross Road słynie ze znajdujących się przy niej specjalistycznych księgarni i antykwariatów, skupionych głównie w rejonie stacji metra Leicester Square. W północnej części ulicy, pomiędzy Cambridge Circus a Oxford Street, znajdują się księgarnie o charakterze ogólnym, takie jak Foyles i Blackwell's.

Długoletnia korespondencja pomiędzy nowojorską pisarką Helene Hanff, a antykwariuszem księgarni Marks&Co. była inspiracją dla powstania książki zatytułowanej 84, Charing Cross Road[2]. W 1987 roku powstał film na jej podstawie, w którym zagrali: Anthony Hopkins i Anne Bancroft.

W książkach o Harrym Potterze przy Charing Cross Road znajdował się pub Dziurawy Kocioł[3].

Bezpośredni dostęp do ulicy zapewniają stacje metra: Tottenham Court Road, Charing Cross i Leicester Square.

Przypisy

  1. Shaftesbury Avenue and Charing Cross Road (ang.). British History Online. [dostęp 2012-02-08].
  2. A Brief History (ang.). www.84charingcrossroad.co.uk. [dostęp 2012-02-08].
  3. Quentin Lowagie: Harry Potter in London (ang.). www.hp-lexicon.org. [dostęp 2012-02-08].