Charles-François Daubigny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Charles-François Daubigny
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

15 lutego 1817
Paryż

Data i miejsce śmierci

19 lutego 1878
Paryż

Narodowość

francuska

Dziedzina sztuki

malarstwo

Gatunek

impresjonizm

Odznaczenia
Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)
Krajobraz ze stawem, (1861), Muzeum Narodowe w Warszawie
Park w St Cloud, (1865)
Les Iles Vierges a Bezons

Charles-François Daubigny (ur. 15 lutego 1817 w Paryżu, zm. 19 lutego 1878 tamże) – francuski malarz, grafik, litograf i ilustrator, przedstawiciel szkoły z Barbizon, uważany za prekursora impresjonizmu[1].

Urodził się w rodzinie o tradycjach artystycznych, jego nauczycielem był ojciec Edmond François Daubigny i wuj, malarz miniaturzysta Pierre Daubigny. Początkowo malował w tradycyjnym stylu, przełom w twórczości malarza nastąpił w 1843, gdy przeniósł się do Barbizon i zaczął malować w plenerze. Na jego twórczość wpływ miał Jean Baptiste Camille Corot, którego poznał 1852 w Optevoz, a w późniejszym okresie Gustave Courbet.

Charles-François Daubigny malował przede wszystkim pejzaże. Przez pewien czas miał pracownię na specjalnie zbudowanej łodzi Botin, którą pływał po Sekwanie i Oise. Tworzył obrazy, w których główną rolę odgrywało światło i jego refleksy na wodzie. Dał się poznać jako dokładny obserwator przyrody i zjawisk atmosferycznych. Malował krajobrazy nadrzeczne i wiejskie, zwykle z obszerną partią nieba i dużymi kępami drzew. Wykonywał też akwaforty i ilustracje. W 1859 został wyróżniony Legią Honorową.

Malarz utrzymywał liczne kontakty z młodymi impresjonistami, według krytyków sztuki miał wpływ na ich twórczość. W czasie pobytu w Londynie poznał Claude’a Moneta, później już we Francji Paula Cézanne’a.

Wśród jego uczniów byli między innymi John Joseph Enneking (1841-1916), Alfred Roll (1846-1919) i António Carvalho da Silva Porto (1850-1893). Syn artysty Karl Pierre Daubigny (1846-1886) także był malarzem.

Prace[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. World Classic Gallery – biografia. [dostęp 2009-07-16]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]