Charles-Valentin Alkan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Charles-Valentin Alkan

Charles-Valentin Alkan, właśc. Charles-Henri-Valentin Morhange (ur. 30 listopada 1813 w Paryżu, zm. 29 marca 1888 tamże) – francuski kompozytor, pianista-wirtuoz. Jeden z czołowych przedstawicieli francuskiej pianistyki romantycznej, wysoko ceniony przez F. Chopina oraz F. Liszta[potrzebny przypis]. Większość pozostałych po nim kompozycji to utwory fortepianowe.

Alkan tworzył, wykorzystując chętnie intensywny i dynamiczny puls rytmiczny, jednoczesne granie w najniższych i najwyższych rejestrach klawiatury oraz wymyślając tak nieprawdopodobne brzmienia, że niejeden sonorysta mógłby brać z niego przykład. Choć od śmierci twórcy minęło ponad 100 lat, także dzisiejsi, obyci z późniejszą awangardą słuchacze, mogą odnaleźć w muzyce Alkana nowatorstwo i szczególną nastrojowość.

Alkan był również wirtuozem gry na klawiaturze pedałowej (typu organowego). Pozostawił kilkadziesiąt kompozycji (op. 31, 54, 64, 66, 72 i inne) przeznaczonych na fortepian pedałowy (niem. Pedalflügel), które zgodnie z inskrypcjami tytułowymi mogły być wykonywane na organach, fisharmonii pedałowej lub fortepianie pedałowym. Obecnie jego muzyka, wcześniej zapomniana, przeżywa swój renesans. Kompozycje, w których ma zastosowanie klawiatura pedałowa, zwykle są wykonywane na organach, rzadziej (Preludia op. 31) - na fortepianie, po dokonaniu drobnej redukcji faktury.

Jest słynny głównie z tego, że skomponował ośmiogłosową fugę, która jest zawarta w drugiej części jego Wielkiej Sonaty „Les Quatre Ages”.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]